Ξανά στην κορυφή η Ρεάλ Μαδρίτης

Η “Βασίλισσα” επικράτησε 2-0 της Γρανάδας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Ισπανίας και ανέβηκε ξανά στην πρώτη θέση, εκεί όπου συγκατοικεί με την Χιρόνα.

Το τρίποντο που την επανάφερε στην κορυφή πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης κόντρα στη Γρανάδα, επικρατώντας 2-0 στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στη La Liga. Έτσι, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 38 βαθμούς, όσους έχει και η Χιρόνα.

Ο αγώνας:

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και πίεσε από νωρίς για να βρει ένα γρήγορο γκολ. Στο 17ο λεπτό, ήρθε η πρώτη τεράστια ευκαιρία στην αναμέτρηση, αυτή τη φορά για τη Γρανάδα. Οι φιλοξενούμενοι εκτέλεσαν το φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους όμως δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο 26ο λεπτό όμως, οι “μερένγκες” έκαναν το 1-0. Ο Κρόος έκανε την κάθετη προς τον Μπραΐμ Ντίαθ, εκείνος βγήκε τετ-α-τετ και εκτέλεσε ψύχραιμα, ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, η “Βασίλισσα” μπήκε και πάλι πιο δυνατά. Συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, με την Γρανάδα να μην αφήνει χώρους στην αντίπαλό της και μάλιστα να καταφέρνει να σπάει αρκετές φορές της πίεση της Ρεάλ. Στο 57ο λεπτό, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι βρήκε και δεύτερο τέρμα. Ο Φερέιρα με τρομερή απόκρουση είπε όχι στον Μπέλιγχαμ, με τον Ροντρίγκο να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 2-0. Η Γρανάδα προσπάθησε να πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στα επόμενα λεπτά και να απειλήσει την αντίπαλη εστία, χωρίς να καταφέρει να ανησυχήσει ιδιαίτερα τα καρέ της Ρεάλ.

Γκολ: 26′ Μπραΐμ Ντίαθ, 57ο Ροντρίγκο
Κίτρινες: 22′ Mπέλιγχαμ, 24′ Ρούντιγκερ / 77′ Γκουμπάου