Βαθμός πρόκρισης για την Ελβετία… παραμένει στο κόλπο η Σκωτία (highlights)

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση στην Κολωνία ήταν αρκετά αναγνωριστική, με την Σκωτία να παίζει σκληρή άμυνα στα πρώτα λεπτά απέναντι στους Ελβετούς. Η πίεση των παικτών του Γιακίν έδωσε πολλές ευκαιρίες στους τυπικά φιλοξενούμενους να σκοράρουν από κόρνερ και φάουλ, χωρίς όμως να τα εκμεταλλεύονται. Σε μια φάση που δεν μύριζε γκολ, η Σκωτία κατάφερε να βγει μπροστά, με το σουτ που εξαπέλυσε ο Μαγκίν η κόντρα μπήκε από τον Σαρ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ελβετία προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμό για να φέρει το ματς σε ισορροπία και το έκανε 13 λεπτά αργότερα με τον Σακίρι, ο οποίος σκόραρε το ομορφότερο γκολ της διοργάνωσης για να γίνει το 1-1. Η ομάδα του Κλαρκ μπορεί να ισοφαρίστηκε, αλλά δεν έχασε την επαφή της με την εστία της Ελβετίας, καθώς ο Ζόμερ χρειάστηκε να επιστρατεύσει την κλάση του για να μείνει το 1-1 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

(AP Photo)

Στο δεύτερο μέρος η Ελβετία είχε όλα τα εφόδια για να κάνει το 2-1, με την Σκωτία να μένει στις γραμμές της περιμένοντας να χτυπήσει κυρίως στην αντεπίθεση. Στο 55ο λεπτό ο Βάργκας έκανε διαγώνιο σουτ για να μπλοκάρει την μπάλα ο Γκαν κρατώντας το 1-1. Το επιθετικό ρεπερτόριο συνεχίστηκε για την Ελβετία με τον Εντόι να κερδίζει τους πάντες στην άμυνα των Σκωτσέζων, αλλά το πλασέ του πέρασε εκτός εστίας. Στο 67ο λεπτό ήταν σειρά της Σκωτίας να προειδοποιήσει με τον Χάρνεϊ να κερδίζει τους πάντες στον αέρα, με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι του Ζόμερ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με την Ελβετία να παίρνει έναν τεράστιο βαθμό που την βάζει με πολλές πιθανότητες στην επόμενη φάση του EURO, ενώ η Σκωτία ελπίζει στην τελευταία αγωνιστική και ως καλύτερη τρίτη να περάσει.

ΓΚΟΛ: 13′ Σαρ (αυτ.) – 26′ Σακίρι
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51′ Μακτόμινεϊ, 68′ ΜακΚένα, 71′ Μαγκίν – 31′ Ροντρίγκες
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΔΟΚΑΡΙ: 67′ Χάρνεϊ
STATS: Ο Σακίρι είναι ο μοναδικός παίκτης που έχει σκοράρει σε 6 συνεχόμενες μεγάλες ποδοσφαιρικές διοργανώσεις.

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Ράλστον, Ρόμπερτσον, ΜακΤόμινεϊ, Χάρνεϊ, Τίερνι (61′ ΜακΚένα), Μαγκίν, Μαγκρέγκορ, Άνταμς, Χέντρι, Γκίλμουρ.

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Βίντμερ, Ακάντζι, Φρόιλερ (75′ Σιέρο), Τζάκα, Ροντρίγκες, Βάργκας (75′ Ρίντερ), Εντόι, Αέμπισερ, Σαρ, Σακίρι (60′ Εμπολό).//ΓΡ

4. Ουγγαρία 0β. (1-5)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.//Α.

Βαθμός πρόκρισης για την Ελβετία… παραμένει στο κόλπο η Σκωτία (highlights)Βαθμός πρόκρισης για την Ελβετία… παραμένει στο κόλπο η Σκωτία (highlights)