Το Βέλγιο φώναξε “παρών” και πάει για πρόκριση (highlights)

Μετά το… κάζο της πρεμιέρας από την Σλοβακία, το Βέλγιο έβγαλε αντίδραση, δείχνοντας ένα μέρος των δυνατοτήτων του απέναντι στη Ρουμανία. Το σύνολο του Ντομένικο Τεντέσκο πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και το τελικό σκορ του δίνει σημαντικές ελπίδες για πρόκριση. Πάντως, η 3η αγωνιστική στον 5ο όμιλο του τουρνουά αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, καθώς και οι τέσσερις ομάδες έχουν από τρεις βαθμούς. Το Βέλγιο θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία και η Ρουμανία την Σλοβακία και υπάρχουν καλές πιθανότητες να περάσει και ο τρίτος από αυτό το γκρουπ.

Ο αγώνας

Οι Βέλγοι μπήκαν με… άγριες διαθέσεις στην αναμέτρηση και από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα περικύκλωσαν την περιοχή των Ρουμάνων. Κάπως έτσι, οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό. Μετά από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, Λουκάκου και Ντοκού αντάλλαξαν όμορφα την μπάλα και ο πρώτος την έστρωσε στον Τίλεμανς, ο οποίος με ωραίο σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Γρήγορα αντέδρασαν οι Ρουμάνοι και άγγιξαν την ισοφάριση στο 5′. Ο Μάριν έκανε τη σέντρα, ο Μπούρκα έπιασε μια ωραία κεφαλιά, αλλά ο Καστέλς εκτινάχθηκε ωραία και απομάκρυνε σε κόρνερ. Οι “κόκκινοι διάβολοι” είχαν πολύ καλό ρυθμό, κυκλοφορούσαν σωστά την μπάλα, είχαν άψογες συνεργασίες και πατούσαν εύκολα στην αντίπαλη περιοχή. Στο 14′ ο Λουκάκου πήρε την μπάλα στη καρδιά της άμυνας της Ρουμανίας, εκτόπισε έναν αντίπαλο και έκανε το σουτ, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε σε κόρνερ μετά από παρέμβαση του Μπάνκου. Τέσσερα λεπτά μετά, οι Βέλγοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία, μετά από εξαιρετική κίνηση του Λουκεμπάκιο, ο οποίος έκανε ένα ωραίο πλασέ, όμως ο Νίτα εκτινάχθηκε στην δεξιά του γωνία, πραγματοποιώντας μία εντυπωσιακή επέμβαση. Ο Ντοκού ήταν αρκετά δραστήριος από την αριστερή πλευρά και στο 31′ προσπάθησε να σκοράρει από πλάγια θέση, αλλά τον σταμάτησε ο Νίτα. Οι Ρουμάνοι έγιναν απειλητικοί στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, έπειτα από αρκετή ώρα. Ο Μαν επιχείρησε ένα συρτό μακρινό σουτ στο 37′, που μπλόκαρε ο Καστέλς, ο οποίος δύο λεπτά αργότερα πρόλαβε τον Ντράγκους, που πήγε να βγει τετ-α-τετ.

AP Photo

Το δεύτερο μέρος άρχισε με… υποσχέσεις για καλό ρυθμό και ενδιαφέρον, καθώς οι Ρουμάνοι δημιούργησαν την πρώτη τους τελική προσπάθεια μόλις στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Ο Ντένις Μαν έπιασε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Καστέλς δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει. Δύο λεπτά μετά, οι παίκτες του Έντουαρντ Ιορντανέσκου εκδήλωσαν υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Ντράγκους πήρε μια κόντρα και ο Μιχάιλα έφυγε προς την αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ υπό την πίεση του Ονάνα, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 52′ ήρθε η πρώτη φάση των Βέλγων στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντε Μπρόινε να επιχειρεί ένα πλασέ εκτός περιοχής, όμως είδε την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Tρία λεπτά μετά ήρθε νέα ευκαιρία για το Βέλγιο με τον Ντε Μπρόινε. Ο Λουκάκου μοίρασε στον μεσοεπιθετικό της Σίτι, που εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής του Νίτα, που έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε. Στο 64′ οι ρόλοι άλλαξαν, καθώς ο Ντε Μπρόινε ήταν αυτός που έδωσε στον Λουκάκου, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε σωστά, όμως μετά από έλεγχο στο VAR φάνηκε πως ήταν εκτεθειμένος. Τελικά το 2-0 για τους Βέλγους ήρθε στο 80′. Ο Καστέλς έκανε δυνατό βολέ και η μπάλα κατέληξε στον Ντε Μπρόινε, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε από κοντά για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.

ΓΚΟΛ: 2′ Τίλεμανς, 80′ Ντε Μπρόινε
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35′ Λουκεμπάκιο – 60′ Μπάνκου, 65′ Μάριους Μάριν
ΚΟΚΚΙΝΗ:
ΔΟΚΑΡΙ:
STATS: 73 δευτερόλεπτα χρειάστηκαν οι Βέλγοι για να σκοράρουν απέναντι στη Ρουμανία. Το γκολ που πέτυχε ο Τίλεμανς είναι το πιο γρήγορο στην ιστορία της Εθνικής Βελγίου σε τελική φάση μεγάλου τουρνουά, δηλαδή σε Euro και σε Παγκόσμιο Κύπελλο.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέλς, Καστάν, Φαές, Βερτόνγκεν, Ντοκού (72′ Καράσκο), Τεάτ (77′ Ντεμπάστ), Τίλεμανς (72′ Μανγκαλά), Ονάνα, Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο (56′ Τροσάρ), Λουκάκου.

Ρουμανία (Έντουαρντ Ιορντανέσκου): Νίτα, Ράτιου (90′ Σορέσκου), Ντραγκούσιν, Μπούρκα, Μπάνκου, Μάριους Μάριν (68′ Ολάρου), Ραζβάν Μάριν, Στάντσιου, Μιχάιλα (68′ Χάτζι), Μαν, Ντράγκους (81′ Άλιμπεκ).

4. Ουκρανία 3β. (2-4)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.

Το Βέλγιο φώναξε “παρών” και πάει για πρόκριση (highlights)Το Βέλγιο φώναξε “παρών” και πάει για πρόκριση (highlights)