Το δίδυμο Μπέλιγχαμ – Κέιν έσωσε την Αγγλία και την έστειλε στους “8”

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση στο Γκεζελκίρχεν μεταξύ της Αγγλίας με την Σλοβακία, δεν ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για τα λιοντάρια του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ, καθώς θέλησαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης με την κατοχή της μπάλας, με τους Σλοβάκους να βγαίνουν στην αντεπίθεση. Στο 5ο λεπτό η Σλοβακία βγήκε γρήγορα από τα αριστερά με τον Χάνκο, ο οποίος έκανε ένα επικίνδυνο γύρισμα στην μικρή περιοχή με την μπάλα να περνάει εκτός γηπέδου. Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Καλτσόνα κατάφερε να προειδοποίησει και πάλι την Αγγλία, με τον Χαράσλιν να μην μπορεί να νικήσει τον Πίκφορντ, καθώς ο Στόουνς έκοψε το σουτ. Η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των παικτών του Καλτσόνα, η οποία δεν άφηνε καμία από τις μπάλες που προωθήθηκαν προς τον Ντουμπράφκα να τον απειλήσουν. Στο 25ο λεπτό η Σλοβακία κατάφερε μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, να βρει τα δίχτυα του Πίκφορντ με τον Σραντς, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής νίκησε τον Άγγλο τερματοφύλακα, για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του αποδεικνύοντας πως τα “λιοντάρια” δεν πατούσαν καλά στο γήπεδο. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τους Σλοβάκους να έχουν προβάδισμα στο παιχνίδι, με το σύνολο του Σάουθγκεϊτ να δέχεται έντονες αποδοκιμασίες από τους φίλους του, καθώς η απόδοση των Άγγλων ποδοσφαιριστών ήταν απογοητευτική.

(AP Photo)

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Άγγλοι στόχευσαν να απειλήσουν την Σλοβακία με σκοπό να φτάσουν νωρίς στην ισοφάριση. Το πέτυχε στο 50ο λεπτό με το γκολ του Φιλ Φόντεν μετά από γύρισμα του Γουόκερ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για offside μέσω VAR. Η ομάδα της Σλοβακίας δεν κατάφερε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, καθώς οι Άγγλοι ανέβαιναν στο γήπεδο. Σε καμία περίπτωση όμως οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ έκαναν αισθητή την παρουσία τους, καθώς ο χρόνος περνούσε και δεν είχε γίνει καμία αξιόλογη φάση. Στο 80ο λεπτό ένα σουτ του Ράις βρήκε το δοκάρι του Ντουμπράφκα και στο rebound ο Κέιν έστειλε την μπάλα άουτ. Ο χρόνος κυλούσε αντίστροφα, με την Αγγλία να ετοιμάζει βαλίτσες για τη επιστροφή της ομάδας στο νησί, αλλά ο Μπέλιγχαμ κατάφερε με ένα ανάποδο ψαλίδι να σκοράρει στο 90+5′ και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση, σοκάροντας τους Σλοβάκους.

Στον έξτρα χρόνο, με το καλησπέρα η Αγγλία πέτυχε και δεύτερο γκολ, αυτή την φορά με τον Χάρι Κέιν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπάλα που ήταν στον αέρα και μια κεφαλιά νίκησε τον Ντουμπράβκα για την ολική ανατροπή. Τα “τρία λιοντάρια” έγιναν πιο σταθερά όσο περνούσε η ώρα και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στην ομάδα του Καλτσόνα για να αντιδράσουν. Οι στιγμές της Σλοβακίας στην παράταση ήταν λιγότερες, καθώς όσο περνούσε η ώρα , η Αγγλία αγκάλιαζε την νίκη. Το σκορ δεν άλλαξε, με το σύνολο του Σάουθγκεϊτ να παίρνει την πρόκριση για τους προημιτελικούς, όπου θα αντιμετωπίσει την Ελβετία.

ΓΚΟΛ: 90+5′ Μπέλιγχαμ, 91′ Κέιν – 25′ Σραντς
Κίτρινες: 3′ Γκουέχι, 6′ Μάινου, 17′ Μπέλιγχαμ – 13′ Κούτσκα, 45+1′ Σκρίνιαρ, 77′ Πέκαρικ, Βάβρο,