Τελείωσε από σήμερα την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ έδειχνε να δυσκολεύεται να βρει το τέρμα που θα τον βάλει σε θέση οδηγού, την δουλειά για τους παίκτες έκανε ο Κλίρι που με άπιαστη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο μετά και το υπέρ τους 1-0 οι “ασπρόμαυροι” αλλά και την αποβολή του Χόνοχαν δεν συνάντησαν κάποιο πρόβλημα απέναντι στους Ιρλανδούς και έφτασαν σε μια άνετη νίκη με σκορ 4-0, που σε μεγάλο βαθμό τους εξασφαλίζει και το εισιτήριο για το League Stage του Europa League.

Ο αγώνας:

Ο ΠΑΟΚ από την αρχή της αναμέτρησης προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του, στο 10ο μόλις λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά στάθηκαν άτυχοι, όταν ο Ζίβκοβιτς μπήκε από τα δεξιά έκανε τη σέντρα ο Τόμας έκανε το γυριστό, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Οάρι και ο τερματοφύλακας των Ιρλανδών απέκρουσε σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα αργότερα ο Κεντζιόρα από το κόρνερ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά και πάλι ο πορτιέρε της Σάμροκ είπε «όχι». Στο 20 λεπτό η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ αλλά το πλασέ του Ισπανού επιθετικού από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα η Σάμροκ απάντησε στις ευκαιρίες του ΠΑΟΚ όταν ο Οάρι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι του Κοτάρσκι. Στο 39ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου τα καρέ της ιρλανδικής ομάδας αλλά στο γύρισμα του Ζίβκοβιτς ούτε ο Τόμας αλλά ούτε και Μπάμπα κατάφεραν να… φυσήξουν την μπάλα και να την στείλουν στα δίχτυα.

(INTIME)

Ο ΠΑΟΚ στο 41ο λεπτό βρήκε το πολυπόθητο γκολ, όταν ο Ότο με τον Οζντόεφ συνεργάστηκαν ο Ισπανός έκανε την σέντρα ο Τόμας πάσαρε στον Κωνσταντέλια, ο νεαρός επιθετικός άφησε για τον Μπάμπα, αλλά το τέρμα του Γκανέζου μπακ ακυρώθηκε για φάουλ στην αρχή της φάσης από τον Ότο. Και αφού ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα την δουλειά έκανε ένας παίκτης της Σάμροκ. Ο Ζίβκοβιτς έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Κλίρι με κεφαλιά που θα ζήλευε και ένας επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-0 στο 45+4′.

Τελείωσε από σήμερα την πρόκριση ο ΠΑΟΚΤελείωσε από σήμερα την πρόκριση ο ΠΑΟΚ
(INTIME)

Το αυτογκόλ του Κλίρι έλυσε τα πόδια των παικτών του Ραζβάν Λουτσέσκου που μπήκαν με άλλον αέρα στο δεύτερο ημίχρονο βρίσκοντας και δεύτερο τέρμα στο 47ο λεπτό με τον Τάισον. Ο Βραζιλιάνος εξτρέμ αξιοποίησε στο έπακρο την πάσα του Ζίβκοβιτς πέρασε ανενόχλητος τον προσωπικό του αντίπαλο και με τελείωμα στον ουρανό της εστίας του Πέλς έγραψε το 2-0. Στιγμές αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά και σε τρίτο γκολ αλλά ο Τάισον δεν κατάφερε να μετατρέψει σε ασίστ την πάσα του Κωνσταντέλια, παρά το γεγονός πως εκτέλεσε ανενόχλητος από πλεονεκτική θέση. Στο 54ο λεπτό το σκηνικό έγινε ακόμα καλύτερο για τους “ασπρόμαυρους” όταν ο Χόνοναν δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στο 67ο λεπτό οι γηπεδούχοι τριπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Κωνσταντέλια. Ο Τσάλοφ πίεσε, πάσαρε στον Τάισον, αυτός τροφοδότησε τον νεαρό μεσοεπιθετικό και αυτός με ένα άρτι τελείωμα στην απέναντι γωνία έκανε το 3-0. Στο 90+1′ ο Ντεσπόντοφ ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσάλοφ που από τα 11 μέτρα δεν κατάφερε να νικήσει τον Πέλς και στο ριμπάουντ με τον αντίπαλο πορτιέρε να είναι εξουδετερωμένος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Ωστόσο το 4-0 ήρθε στην επόμενη φάση όταν ο Ντεσπόντοφ σέντραρε ο Ρώσος έκανε την κεφαλιά ο τερματοφύλακας των Ιρλανδών απέκρουσε αλλά ο Μπάμπα έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το τελικό 4-0, που δίνει κατά μεγάλο βαθμό την πρόκριση στον “Δικέφαλο του Βορρά” στο League Stage του Europa League.