Στο τέλος έπαιξε σαν Ολυμπιακός

BANNER ME POS 1000x200px

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σε 20 λεπτά, σημείωσε 25 πόντους, ενώ πήρε και 9 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Φίλιπ Πετρούσεφ (16π.) και ο Λούκα Βιλντόζα (9π. 5ριμπ., 5ασ.), με τον Αργεντινό γκαρντ να δείχνει καλή εικόνα.

Το Λαύριο ήταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης για 30 λεπτά, με τους Ταζ Σέρμαν και Σαμ Γκρίφιν να σημειώνουν αμφότεροι 13 πόντους, ενώ 11 πρόσθεσε ο Βασίλης Μουράτος.

Άκρως ανταγωνιστικοί ήταν στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι, με τον Μουράτο να είναι άψογος δημιουργός κι εκτελεστής, ενώ ο Βον έβαλε προβλήματα στον Λαρεντζάκη με τα δύο εύστοχα τρίποντο. Το 11-5, σίγουρα έφερε εκνευρισμό στον Γιώργο Μπαρτζώκα, ο οποίος είδε τους Βεζένκοφ και Ράιτ να είναι παραγωγικοί, να μειώνουν σε 14-13, όμως η αμυντική λειτουργία των Πειραιωτών, παρέμεινε προβληματική. Το 22-19, που γράφτηκε με καλάθι του Σέρμαν, συνιστούσε μία μίνι-έκπληξη, όμως το παιχνίδι είχε δρόμο.

Intime

Η είσοδος των Πετσούσεφ και Πίτερς, έκανε πιο γρήγορο τον Ολυμπιακό, με τον Αμερικανό φόργουορντ να είναι ορεξάτος και εύστοχος από την περιφέρεια. Το Λαύριο έβρισκε τον τρόπο να είναι μπροστά στο σκορ (29-27), με τον νεαρό Γκρίφιν να δείχνει καλά στοιχεία. Ο Ολυμπιακός είχε ατομικές εξάρσεις στο παιχνίδι του, ο Βιλντόζα έδωσε μία πιο γρήγορη νότα στο ματς των “ερυθρολεύκων”, όμως ο Βον με 13 πόντους, κρατούσε το Λαύριο μπροστά με δύο πόντους (36-34). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν πολλά lay up, το Λαύριο με 5/13 τρίποντα είχε ψυχολογία και το 43-40, σφράγισε τις προσπάθειες των δύο συλλόγων.

Στο τέλος έπαιξε σαν ΟλυμπιακόςΣτο τέλος έπαιξε σαν Ολυμπιακός
Intime

Τα αμυντικά προβλήματα για τους Πειραιώτες συνεχίστηκαν, όμως η άνοδος των Βεζένκοφ και Φουρνιέ, έκανε την επίθεσή τους περισσότερο αποτελεσματική. Το Λαύριο έπαιζε χωρίς άγχος κι αυτό αποτυπωνόταν στο παρκέ, καθώς οι Σλέιτερ και Σέρμαν ευστόχησαν σε δύσκολα σουτ και προκαλούσαν πονοκέφαλο στους φιλοξενούμενους. Το ματς είχε μία άγρια ομορφιά, οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά της τάξεως των οχτώ πόντων (55-47), όμως ο Ολυμπιακός έπαιξε με το μέγεθός του, πήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας και μείωσε σε 60-59. Μάλιστα οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου πήραν τα ηνία στο σκορ με 64-69, χάρη σε σου τριών πόντων του Λούκα Βιλντόζα.

Intime

Ο Σαμ Γκρίφιν απάντησε με τον ίδιο τρόπο και το Λαύριο έδειχνε πως θα πάλευε τη σημερινή αναμέτρηση, μέχρι το τέλος. To 69-71 σίγουρα θορύβησε τον Ολυμπιακό, ο οποίος στο επόμενο δίλεπτο, σοβαρεύτηκε, πήρε τα ριμπάουντ και με τον Βιλντόζα να είναι μετρημένος και εύστοχος, έγραψε το 71-79. Ο Μουράτος είχε κουραστεί, υπέπεσε σε πολλές βεβιασμένες επιθέσεις κι έτσι οι γηπεδούχοι, δεν είχαν καθαρό μυαλό στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Ο Πίτερς μαζί με τον Βεζένκοφ διασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα για τον Ολυμπιακό, που κέρδισε με 75-93 κι αυτό ίσως ν’ αδικεί μερικώς την προσπάθεια του Λαυρίου στο σημερινό παιχνίδι.