ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Σώθηκε… παρά τρίχα η Αταλάντα | Εντός έδρας νίκη για την Φιορεντίνα

Udinese

Η Ουντινέζε υποδέχθηκε την ομάδα του Γκασπερίνι, από την οποία δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις και είδε το “τρίποντο” να… πετάει μακριά της (1-1), ενώ οι “Βιόλα” επιβλήθηκαν της Μπολόνια με 2-1.

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, η Serie A μας χάρισε όμορφες αναμετρήσεις. Οι “Φριουλάνι” κρατούσαν την νίκη σφιχτά στα χέρια τους μέχρι το 90+2′, όταν και δέχθηκαν το γκολ της ισοφάρισης, στο “Bluenergy Στέιντιουμ – Στάντιο Φριούλι”. Την ίδια στιγμή, οι “Βιόλα” απάντησαν για την νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, διαχειρίστηκαν τον ρυθμό και “αγκάλιασαν” την νίκη μέχρι τέλους στο “Αρτέμιο Φράνκι”.

Ουντινέζε – Αταλάντα 1-1

Ματς για… γερά νεύρα. Με καμία πραγματικά ικανοποιητική ευκαιρία να έχει πραγματοποιηθεί, στο 30′, ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τζιανλούκα Αουρελιάνο, έδωσε πέναλτι στην Ουντινέζε, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο Άιζακ Σαξές. Ωστόσο, ο Νιγηριανός επιθετικός δεν κατάφερε να βάλει την μπάλα στα δίχτυα, στέλνοντάς την στο δεξί δοκάρι. Ο Γουάλας όμως, ανέλαβε την ευθύνη για να ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους και έτσι έκανε! Πιο συγκεκριμένα, στο 44′, ο Βραζιλιάνος σούταρε από το όριο της περιοχής και έκανε το 1-0 για το ημίχρονο.

Με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια στο χορτάρι, η Ουντινέζε μπήκε δυνατά στο κόλπο, ούτως ώστε να επεκτείνει το σκορ. Μάλιστα, στο 61′, ο Ρομπέρτο Περέιρα έχασε την ευκαιρία για να κάνει το 2-0, με τον Μάρκο Καρνεζέκι να πραγματοποιεί σπουδαία απόκρουση. Η Αταλάντα όμως, “χτύπησε” την κατάλληλη στιγμή και στο 90+2′, ο Έντερσον έκανε το 1-1, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται και οι δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό, αυτόν της ισοφάρισης.

ΓΚΟΛ: 44′ Γουάλας – 90+2′ Έντερσον
Κίτρινες: 42′ Φερέιρα, 77′ Μπιγιόλ – 38′ Χάτεμπουρ, 59′ Κόπμεϊνερς, 89′ Ντε Ρουν
Κόκκινη: –
Δοκάρι: 31′ Σαξές

Φιορεντίνα -Μπολόνια 2-1

Η πρώτη καλή φάση ήταν και… γκολ! Για την ακρίβεια, στο 17′, ο Εμπαλά Νζολά “τροφοδοτεί” τον Τζιάκομο Μποναβεντούρα και εκείνος με απευθείας σουτ έστειλε την μπάλα στη πάνω δεξιά γωνία, κάνοντας το 1-0 για την Φιορεντίνα. Στο 22′, η Μπολόνια είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Λιούις Φέργκιουσον, αλλά η προσπάθειά του κατέληξε σε άουτ. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Φαμπιάνο Παρίσι άγγιξε την… στρογγυλή θεά με το χέρι του και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Έντσο Μαρέσκα, συμβουλεύτηκε το βίντεο-ριπλέι και το καταλόγισε ως πέναλτι! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ, ο οποίος έκανε το 1-1 στο 34′.

Στο 45+5′ όμως, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να φέρουν το ματς… τούμπα, αφού σκόραραν με τον Ρικάρντο Ορσολίνι, ο οποίος έκανε ένα σουτ στην αριστερή πλευρά της εστίας του Πιέτρο Τερατσιάνο. Ωστόσο, το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο Ιταλός επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ και το σκορ παρέμεινε 1-1 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μισό και το απέδειξαν με γκολ στο 49′, όταν και ο Νίκολας Γκονζάλες ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 2-1. Μάλιστα, το πέναλτι δόθηκε λόγω της ενέργειας του Βίκτορ Κρίστιανσεν, ο οποίος χρεώθηκε με φάουλ για κράτημα. Στο 60′, η Μπολόνια διαμαρτυρήθηκε έντονα για παράβαση της Φιορεντίνα στην περιοχή, θέλοντας να διεκδικήσουν πέναλτι, αλλά ο Ιταλός διαιτητής δεν εντόπισε καμία αντικανονική συμπεριφορά, ακόμη και με την βοήθεια του VAR. Το ματς ολοκληρώθηκε με τελικό σκορ 2-1!

ΓΚΟΛ: 17′ Μποναβεντούρα – 33’Ζίρκζεϊ, 49′ Γκονζάλες
Κίτρινες: 45+2′ Μποναβεντούρα, 90+6′ Ρανιέρι – 36′ Σαλεμάκερς, 40′ Μότα, 45+2′ Έμπισερ