Σκορ, θέαμα και… ουσία από τη Δομινικανή Δημοκρατία

Η Δομινικανή Δημοκρατία ξεκίνησε με… το δεξί την πορεία της στη διοργάνωση του Πειραιά. Το φαβορί για τη 2η θέση του Β’ Ομίλου πήρε την απαιτούμενη νίκη που χρειαζόταν, ώστε να “αγκαλιάσει” την πρόκριση στα προημιτελικά. Πλέον, προετοιμάζεται για τον αγώνα της 2ης αγωνιστικής (3/7, 21:00, ΕΡΤ1) κόντρα στην Εθνική Ελλάδας του Βασίλη Σπανούλη.

Ο αγώνας

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν περισσότερο διαβασμένοι στο παιχνίδι και με αιχμή του δόρατος τον Σεχάτα και τον Σεϊκ, πήραν από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Το 8-2 αφύπνισε τον ΝBAερ Κρις Ντουάρτε, που με τέσσερις προσωπικούς πόντους, μείωσε σε 8-6, όμως ήταν φανερό πως ο Ιβάν Ροντλ είχε διαβάσει καλύτερα το παιχνίδι, από τον συνάδελφό του. Η ζώνη των Αιγύπτιων, τους έδωσε κάποια εύκολα καλάθια, ο Φελίζ ακόμα έψαχνε το ρυθμό του και το 22-16, ήταν δίκαιο σκορ, ύστερα από 10 λεπτά.

Η Δομινικανή Δημοκρατία ήταν καταιγιστική στη δεύτερη περίοδο, με τους Βάργκας και Μοντέρο ν’αλλάζουν το ρυθμό του αγώνα και να δίνουν στην ομάδα τους, ψυχολογία και εύκολα καλάθια. Η Αίγυπτος δεν διαθέτει αθλητικότητα σαν σύνολο, ο Γκέντι προσπάθησε να πάρεις επιθέσεις πάνω του, όμως αδυνατούσε να σκοράρει και οι παίκτες του Γκαρσία, ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ του ΣΕΦ με το 43-31, να είναι απόλυτο φυσιολογικό στο ημίχρονο.

Eurokinissi

H Αίγυπτος συνέχισε να παίζει ζώνη, όμως το γρήγορο παιχνίδι των Δομινικανών, με εκφραστές τους Λιζ και Ντουάρτε, ανέβαζε τη διαφορά με γεωμετρική πρόοδο. Ο Ζαν Μοντέρο έκανε εξαιρετική δουλειά σε άμυνα κι επίθεση, ενώ από την άλλη μεριά Μαχμούντ και Οράμπι ήταν παραγωγικοί, όμως αμυντικά δεν μπορούσαν ν’ ακολουθήσουν τους αντιπάλους τους.

H αναμέτρηση είχε διαδικαστικό χαρακτήρα περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η διαφορά υπέρ της Δομινικανής Δημοκρατίας ήταν μεγάλη (48-68). Αμφότερες οι ομάδες είχαν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα, με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν συστήματα για τους επόμενους αγώνες της διοργάνωσης. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 90-77, αντικατοπτρίζοντας πλήρως την εικόνα του ματς.

Δεκάλεπτα: 22-16, 31-43, 48-68, 77-90

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Ροντλ): Μετουάλι 24 (4/9 τρίποντα), Σεχάτα 3 (1), Γκέντι 5 (4 ασίστ), Καλίφα 2, Ρεφάτ 2, Μαχμούντ 10, Ελγιζάγουι 3, Γκάρντνερ 3, Ελ-Σείκ 4, Αμπντελγκαγουάντ 15, Χουσέιν, Οράμοι 6 (4 ριμπάουντ)

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ (Γκαρσία): Πένια 6 (2), Νούνιεζ 11 (9 ριμπαουντ), Μοντέρο 17 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λιζ 12 (1), Ντε Λεόν 3, Φελίζ 9 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Βάργκας 6 (7 ριμπάουντ), Σιμόν Γκαρθία (3 ριμπάουντ), Ενρίκιεζ 3 (1), Ντουάρτε 14 (5/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Σάντος 4

Πρόγραμμα Β’ Ομίλου

ΤΡΙΤΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ

Αίγυπτος – Δομινικανή Δημοκρατία 77-90

ΤΕΤΑΡΤΗ 3 ΙΟΥΛΙΟΥ

21:00 Δομινικανή Δημοκρατία – Ελλάδα (ΕΡΤ1)

ΠΕΜΠΤΗ 4 ΙΟΥΛΙΟΥ

21:00 Ελλάδα – Αίγυπτος (ΕΡΤ1)

Βαθμολογία:

1. Δομινικανή Δημοκρατία 2β. (1-0)
2. Αίγυπτος 1β. (0-1)
3. Ελλάδα 0β. (0-0)

Σκορ, θέαμα και… ουσία από τη Δομινικανή ΔημοκρατίαΣκορ, θέαμα και… ουσία από τη Δομινικανή Δημοκρατία