“Show time” με σκληρή άμυνα και πολλά χαμόγελα για την Ελλάδα (highlights)

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικό για την Ελλάδα, κάνοντας σερί 11-0 απέναντι στους Μαυροβούνιους που δεν είχαν μπει με πρόθεση να παίξουν άμυνα στην περιφέρεια, καθώς Χαραλαμπόπουλος και Γουόκαπ εκτέλεσαν εύστοχα πίσω από την γραμμή του τριπόντου. Ο Βούτσεβιτς όπως ήταν αναμενόμενο κατάφερε να έχει εκτελεστικό και δημιουργικό ρόλο, μειώνοντας σε 11-5. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την εθνική να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι, μένοντας μπροστά στο σκορ με 23-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εθνική μας ομάδα ανέβασε ρυθμούς με τον Καλάθη να είναι αυτός που ηγήθηκε της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη. Η άμυνα ήταν αυτή που άλλαξε επίπεδο, καθώς ήταν το ίδιο ασφυχτική και με την αστοχία των Μαυροβούνιων ήταν κάτι το οποίο δεν μπορούσε να αλλάξει πολλά στην εικόνα της ομάδας του Ράντοβιτς. Το ημίχρονο έκλεισε στο +19, δείχνοντας πως υπήρχαν πολλές επιθετικές επιλογές από πλευράς “γαλανόλευκης”.

(EUROKINISSI)

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Ελλάδα δεν έχασε καθόλου τον ρυθμό της, με το Μαυροβούνιο να μην έχει διάθεση να κυνηγήσει στο σκορ και να κάνει την ανατροπή. Η Εθνική ομάδα είχε επιλογές στην επίθεση από τον Λαρεντζάκη, τον Χαραλαμπόπουλο, τον Παπαγιάννη και τον Μήτογλου. Πίσω στην άμυνα ο Αντετοκούνμπο σκέπασε τα καλάθια και η άμυνα έφερε το αποτέλεσμα με το ευρύ 86-57. Η Ελλάδα έκανε τα πάντα σωστά στην αναμέτρηση, με το Μαυροβούνιο να έχει πολλά κενά σε πολλούς τομείς στην άμυνα και στην επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 45-25, 65-41, 86-57

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 9 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μωραΐτης 6 (1), Τολιόπουλος 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καλάθης 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης 7 (1), Παπαγιάννης 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 6 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντετοκούνμπο 5 (4 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μήτογλου 10 (0/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Μαντζούκας 5

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Ράντοβιτς): Μπάτσοβιτς 2, Ίλιτς, Βούτσεβιτς 20 (2/12 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Χατζιμπέγκοβιτς 2, Σλάβκοβιτς 3, Ράντοντσιτς 4, Σιμόνοβιτς 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντρόμπνιακ 3 (1), Πόποβιτς 4 (3 ασίστ), Μπόγκαβατς 5 (1), Πέρι 9 (3/6 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ασίστ)

“Show time” με σκληρή άμυνα και πολλά χαμόγελα για την Ελλάδα (highlights)“Show time” με σκληρή άμυνα και πολλά χαμόγελα για την Ελλάδα (highlights)