Πρώτη και καλύτερη η Ισπανία (highlights)

Η Ισπανία προχώρησε σε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της, όμως ακόμα κι έτσι έκανε το 3/3 στον όμιλο της, κάτι που είχε ξανακάνει το 2008, όταν και είχε κερδίσει τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης. Οι παίκτες του Σιλβίνιο προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, όμως φάνηκαν κουρασμένοι πνευματικά και δεν μπόρεσαν ν’ αποφύγουν την ήττα, αν και τα έδωσαν όλα στον αγωνιστικό χώρο της Dusseldorf Arena.

Ο αγώνας

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες με τους Αλβανούς να έχουν την κατοχή της μπάλας, όμως ο Ασλάνι ήταν καλά κλεισμένος από τους αντιπάλους του. Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι απείλησαν την εστία του Στρακόσια με κεφαλιά του Μερίνο (12′), όμως στο επόμενο λεπτό είχαμε το πρώτο γκολ του παιχνιδιού. Ο Ντάνι Όλμο έβγαλε μία εντυπωσιακή κάθετη πάσα στον Φεράν Τόρες, που με το αριστερό άνοιξε το σκορ, δίνοντας προβάδισμα στην Ισπανία. Οι παίκτες του Λουίς Ντε Λα Φουεντε κυκλοφορούσαν τη μπάλα με περίσσια ευκολία και δεν ένιωθαν απειλή από τους αντιπάλους τους. Μάλιστα ήταν πιο απειλητικοί με τους Όλμο και Τόρες να βρίσκονται με κλειστά μάτια, όμως οι προσπάθειές τους ήταν ημιτελείς. Η Αλβανία αδυνατούσε να κάνει φάσεις, ο Μπαϊράμι, δεν μπορούσε ν’ ανασάνει από το μαρκάρισμα των Ισπανών και το παιχνίδι όδευε προς το 0-1. Λίγο έλειψε ν’ αλλάξει αυτό στο 45′, όταν ο Ασλάνι εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” με το δεξί πόδι, όμως ο Ράγια ήταν σε ετοιμότητα.

AP Photo

Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Χοσέλου πήγε να σκοράρει το γκολ… του Euro 2024, όμως το εν κινήσει τακουνάκι του, πέρασε έξω από την εστία του Θωμά Στρακόσια. Ο Σιλβίνιο ήθελε ν’ αλλάξει λίγο το ρυθμό της αναμέτρησης και εν πολλοίς τα κατάφερε, καθώς η είσοδος του Μπρόγια έφερε αναστάτωση στην Ισπανία. Μάλιστα στο 64ο λεπτό του αγώνα ο επιθετικός της Φούλαμ, σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή, όμως ο Ράγια του είπε “όχι”, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του. Το ματς είχε αποκτήσει καλό ρυθμό, όμως οι πολλές αλλαγές και για τις δύο ομάδες, βόλεψαν την Ισπανία, που ήταν αδιάφορη, με τον Ντε Λα Φουέντε να φρεσκάρει την ομάδα του. Η Αλβανία πίεζε όσο μπορούσε, όμως απειλούσε μόνο με μακρινά σουτ, όπως έπραξε ο Ασλάνι στο 70′, όμως ο Ράγια δεν ανησύχησε. Ο φοβερός και τρομερός Γιαμάλ έκανε αισθητή την παρουσία του κι απασχολούσε τους Αλβανούς αμυντικούς κι αυτό έδινε μεγάλες βοήθειες στην άμυνα των Ισπανών. Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης ο Μπρόγια παραλίγο να γράψει το 1-1, όμως ο σταθερός Ράγια μπλόκαρε τη μπάλα και το 1-0 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: -/ 13’Τόρες
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 51΄Σιλβίνιο, 66′ Μπαϊράμι, 88′ Μπερίσα/ – 89′ Βίβιάν,
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –
ΔΟΚΑΡΙ: – / –
STATS: Η Ισπανία έχει χρησιμοποιήσει 24 διαφορετικούς παίκτες στο Euro 2024. Μόνο η Ιταλία στο Euro 2020 είχε χρησιμοποιήσει περισσότερους ποδοσφαιριστές (25), διοργάνωση, την οποία κατέκτησε. Επίσης οι “φούριας ρόχας” είναι η μοναδική εθνική ομάδα, που έχει αλλάξει δέκα ποδοσφαιριστές στην ενδεκάδα της και το έχει πράξει σε δύο διαφορετικές διοργανώσεις (2024 και 2008).

ΑΛΒΑΝΙΑ (Σιλβίνιο): Στράκοσια, Μπαλίου, Αγέτι, Τζιμσιτί, Μιτάι, Λάτσι (69′ Μπερίσα), Ραμαντάνι, Ασλάνι, Ασάνι, Μπαϊράμι (69′ Χότζα), Μανάϊ (58′ Μπρόγια).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ντε Λα Φουέντε): Ράγια, Νάβας, Βιβιάν, Λαπόρτ (45′ Λε Νορμάντ), Γκριμάλδο, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Τόρες (70′ Γιαμάλ), Όλμο (84′ Μπαένα), Οϊαρθάμπαλ (61’Λόπεθ), Χοσέλου (70′ Μοράτα).

4.Αλβανία 1β. (3-5)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.//ΔΜ

Πρώτη και καλύτερη η Ισπανία (highlights)Πρώτη και καλύτερη η Ισπανία (highlights)