Ο αγώνας

Με τεράστια χαμένη ευκαιρία ξεκίνησε η ΑΕΚ το παιχνίδι. Μετά από λάθος στην άμυνα της Νόα στο τρίτο λεπτό, ο Τσούμπερ βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Τσαντσάρεβιτς, τον οποίο δεν μπόρεσε να κερδίσει για το 1-0. Στο 21′ μετά από αβίαστο λάθος του Κάλενς ο Γκρεγκόριο βρέθηκε απέναντι από τον Στρακόσα, με τον Αλβανό τερματοφύλακα να καθαρίζει την φάση. Έξι λεπτά αργότερα η “Ένωση” είχε και πάλι τελική στην εστία, με κεφαλιά του Κάλενς, χωρίς ωστόσο να απειλεί ιδιαίτερα τον Τσαντσάρεβιτς. Στο 37′ η ΑΕΚ έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς. Ο Τσούμπερ πήρε την μπάλα αριστερά της περιοχής, έκανε τη σέντρα, με τον Μάνταλο να παίρνει την κεφαλιά και την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Η ΑΕΚ παρόλο που είχε την κατοχή δεν κατάφερε να ανοίξει την άμυνα της Νόα, με τους Αρμένιους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το πολύ θετικό γι’ αυτούς 0-0.

Πρόκριση ήταν και πάει…
INTIME

Με δύο αλλαγές ξεκίνησε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ματίας Αλμέιδα να θέλει να φρεσκάρει την ομάδα του. Ωστόσο, η πρώτη καλή στιγμή στο β’ μέρος ήρθε για τους Αρμένιους. Ο Μανβελιάν με ωραίο πλασέ προσπάθησε να κερδίσει τον Στρακόσα, με την μπάλα να σταματά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Αλβανού τερματοφύλακα. H AEK δεν είχε ευκαιρίες και δεν ήταν καθόλου απειλητική. Στο 73΄ο Ρότα δοκίμασε ξανά τα πόδια του, αλλά ο Τσαντσάρεβιτς απομάκρυνσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο τερματοφύλακας της Νόα ξανά σε σουτ του Ρότα έκανε την απόκρουση του αγώνα και διατήρησε το μηδέν. Στο 89΄ο Λαμέλα προσπάθησε να απειλήσει αλλά το σουτ του πέρασε εκτός εστίας. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ σκόραρε με τον Τσούμπερ, ο οποίος με ωραία προβολή έκανε το 1-0.

ΓΚΟΛ: 90′ + 2′ Τσούμπερ
Κίτρινες: 15′ Λιούμπιτσιτς, 24′ Πήλιος, 45′ Σιμάνσκι, 53′ Κάλενς, 60΄Βίντα, 90′ + 12′ Ρότα / 10′ Φερέιρα, 51′ Γκρεγκόριο, 78′ Σινάρι, 90′ + 6′ Τσαντσάρεβιτς