Επική ανατροπή από την Αϊντχόφεν

Κάνοντας την ανατροπή της χρονιάς, η Αϊντχόφεν κατάφερε να περάσει από την Σεβίλλη και να βρίσκεται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση.

Οι Ολλανδοί επικράτησαν με 3-2, παρά το γεγονός ότι στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0, έδειξαν δύναμη ψυχής και πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη για τον δεύτερο όμιλο του Champions League.

Η Σεβίλλη έπαιζε το… τελευταίο της χαρτί ώστε να έχει ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης και έτσι μπήκε στο ματς με το… πόδι στο γκάζι.

Από το πρώτο λεπτό πίεσαν τους Ολλανδούς και κατάφεραν να βρουν δίχτυα με τον Σέρχιο Ράμος στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά το γκολ η Αϊτχόφεν ανέβασε την απόδοσή της, πίεσε τους γηπεδούχους για να φτάσει στην ισοφάριση, δημιούργησε φάσεις, αλλά χωρίς να μπορέσει ουσιαστικά να απειλήσει τους γηπεδούχους.

Μάλιστα η Σεβίλλη παίζοντας στην κόντρα κατάφερε να σκοράρει στο 41΄, γκολ που τελικά δεν μέτρησε, με υπόδειξη του VAR και το 1-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Πριν καλά, καλά εκκινήσει το δεύτερο μισό του παιχνιδιού οι Σεβιλλιάνοι έκαναν δύο τα τέρματά τους. Στο 49ο λεπτό ο Γιουσέφ εν Νεσιρί «έγραψε» το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 68΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν αντίδραση και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Ο Ισμαέλ Σαϊμπαρί σκόραρε μειώνοντας σε 2-1 και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα η Σεβίλλη έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Οκάμπους με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Αϊτχόφεν κατάφερε να κάνει την πλήρη ανατροπή στο 82’, όταν ο Νεμάνια Γκούντελ κατράφερε να νικήσει τον Ντμίτροβιτς και να ισοφαρίσει σε 2-2, δίνοντας δραματικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού.

Η ολλανδική ομάδα έκανε κάτι που έμοιαζε αδύνατο, την ολική ανατροπή στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ρικάρντο Πέπι «έγραψε» το 3-2 για την ομάδα του.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Ντμίτροβιτς, Νάβας (58΄ Χουάνλου), Γκούντελ, Ράμος, Ακούνια, Σο (74΄ Τζορδάν), Φερνάντο (84΄ Τόρες), Ράκιτιτς, Οκάμπος, Εν-Νεσιρί (74΄ Μιρ), Λουκεμπάκιο (74΄ Νιανζού).

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Τέζε, Ραμάλιο (59΄ Σαϊμπαρί),  Μποσκάλι (83΄ Πάτρικ φαν Άανχολτ), Ντεστ, Τιλ (59΄ Τίλμαν), Σχούτεν (84’ Πέπι), Φέρμαν, Μπακαγιόκο, Λουκ ντε Γιονγκ, Λοσάνο (44΄ Βέρτεσεν).