Πήρε το ντέρμπι ο Α.Σ Παπάγου | Μόνος πρώτος ο Πανιώνιος

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε με 83-67 επί του Ερμή Σχηματαρίου και ”σκαρφάλωσε” στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, υπέταξε τον Κόροιβο ο Α.Σ Παπάγου, νίκες για Έσπερο, Δόξα, Ψυχικό και Ελευθερούπολη.

Στο ”πρώτο πιάτο” της 10ης αγωνιστικής, οι έδρες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, καθώς καμία γηπεδούχος ομάδα δεν έχασε, υπερασπίζοντας το γήπεδό τους.

Ο Έσπερος Λαμίας χάρη στην εξαιρετική 4η περίοδο, με 28-13 επί μέρους σκορ, νίκησε με 85-78 τον Ηρακλή και επέστρεψε στις νίκες. Ο Πανιώνιος ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο του Ερμή Σχηματαρίου, επικράτησε με 83-67, κυριαρχώντας καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα του Παπάγου πήρε το ντέρμπι της αγωνιστικής και πλέον ισοβαθμεί με τον Κόροιβο Αμαλιάδας στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6-4. Τρίτη διαδοχική νίκη για την Ελευθερούπολη, η οποία νίκησε με 68-63 τον Αία Ευόσμου.

Νίκη δια πυρός και σιδήρου για την Δόξα Λευκάδας κόντρα στον Πανερυθραϊκό, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (61-61 καν. περίοδος) και εκεί, η ομάδα της Λευκάδας έπειτα από σπουδαία άμυνα επικράτησε με 68-64. Το Ψυχικό δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε με 66-61 τον Χαρίλαο Τρικούπη και σημείωσε την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 10η αγωνιστικής στην Elite League:

Έσπερος Λαμίας-Ηρακλής 85-78
Παπάγου-Κόροιβος Αμαλιάδας 105-87
Πανιώνιος-Ερμής Σχηματαρίου 83-67
Δόξα Λευκάδας-Πανερυθραϊκός 68-64
Ψυχικό-Χαρίλαος Τρικούπης 66-61
Ελευθερούπολη-Αίας Ευόσμου 68-63
18:30 Αμύντας-Μίλων
19:00 Μύκονος-Μεγαρίδα