Πήραν το ντέρμπι οι… ασπιρίνες

BANNER ME POS 1000x200px

Oι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο στα πρώτα λεπτά και στο 21΄ σκόραραν με τον Μπόνιφεϊς, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR για παράβαση οφσάιντ. Η Μίλαν προσπάθησε αρκετές φορές να φτάσει στην αντίπαλη εστία, αλλά η εξαιρετική αμυντική λειτουργία των Γερμανών δεν τους άφηνε πολλά περιθώρια. Στο 39΄και σε μία από τις λιγοστές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο ο Πούλισιτς έκανε το συρτό σουτ, αλλά ο Χραντέτσκι μάζεψε σταθερά τη μπάλα χωρίς πρόβλημα.

(AP Photo)

Με την επανέναρξη του δευτέρου μέρους η Μπάγερ Λεβερκούζεν λίγο έλειψε να σκοράρει με ωραία ενέργεια του Βίρτς, αλλά ο Μενιάν απέκρουσε εντυπωσιακά τη μπάλα. Τέσσερα λεπτά μετά όμως οι Γερμανοί βρήκαν το γκολ με ωραία ομαδική ενέργεια που ολοκλήρωσε ο Μπόνιφεϊς για το 1-0. Ο Φρίμπονγκ στο 76΄ έφτασε μία “ανάσα” από το 2-0, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

ΓΚΟΛ: 52΄ Μπόνιφεϊς / –
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 9΄ Γκαρσία / –