Πικρό κι άδικο φινάλε για τους νέους στο “Μαρακανά”

Οι Πειραιώτες φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους, φθάνοντας κοντά στο γκολ μόλις στο 6ο λεπτό. Οι “ερυθρόλευκοι” κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Πνευμονίδης έκανε το γύρισμα στην μικρή περιοχή από τα αριστερά, όμως ο Παπακανέλλος δεν μπόρεσε να πλασάρει όπως θα ήθελε, υπό την πίεση των αμυντικών. Η Φλαμένγκο έκανε αισθητή την παρουσία της μετά το πρώτο τέταρτο, με τον Γκιγιέρμε Γκόμες να απειλεί με σουτ και τον Μπότη να τον σταματάει. Δύο λεπτά μετά, οι Βραζιλιάνοι είχαν νέα ευκαιρία με τον Γουάλας, αλλά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είχε την απάντηση ξανά. Στο 20′ ο Παπακανέλλος έκανε μία ωραία προσπάθεια και σούταρε εκτός περιοχής, αναγκάζοντας τον Άλβες σε δύσκολη επέμβαση. Στην επαναφορά, ο Πνευμονίδης πήρε την μπάλα, όμως δεν μπόρεσε να σκοράρει. Οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου ήταν καταιγιστικοί και στο 23′ είχαν ακόμη μία σημαντική στιγμή, με τον Κωστούλα να προσπαθεί να σκοράρει από κοντά με τακουνάκι. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε χωρίς να υπάρχει κάτι άλλο αξιοσημείωτο.

(EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ αρκετά νωρίς στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Ο Αλαφάκης έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Κωστούλας σούταρε από πλεονεκτική θέση, η μπάλα κόντραρε σε σώμα αμυντικού και κατάληξε στον Λιατσικούρα, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-0 στο 54′ για τους Πειραιώτες. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν να ελέγχουν απόλυτα το ματς, ακόμα και μετά την επίτευξη του γκολ, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο. Οι παίκτες του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου συνέχισαν να πιέζουν ψηλά και να κυκλοφορούν καλά την μπάλα, όμως πλήρωσαν μία στιγμή αδράνειας και δέχθηκαν την ισοφάριση. Η Φλαμένγκο έφυγε στην αντεπίθεση έχοντας υπεραριθμία και ανοργάνωτη άμυνα μπροστά της. Ο Μπότης κατάφερε να σταματήσει την προσπάθεια των Βραζιλιάνων, αλλά μπερδεύτηκε με τον Πρεκατέ, κανείς δεν απομάκρυνε και ο Κάιο Γκαρσία πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-1 στο 73′. Ο Ολυμπιακός “άγγιξε” το γκολ στο 88′, όταν ο Πρεκατές σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μουζακίτη και δέχθηκαν την… ψυχρολουσία στο φινάλε. Η Φλαμένγκο έκανε το 2-1 στο 90’+2′ σε μία αντεπίθεση με τον Φελίπε Τεράσα και πήρε τη νίκη και το τρόπαιο.

Πικρό κι άδικο φινάλε για τους νέους στο “Μαρακανά”Πικρό κι άδικο φινάλε για τους νέους στο “Μαρακανά”