Περίπατος… στη Βουλγαρία για Παναθηναϊκό (highlights)

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στην Βουλγαρία και πήρε άνετα την πρόκριση επικρατώντας με 4-0 της Μπότεφ Πλόβντιβ και πήρε το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Αίαντα που επικράτησε με συνολικό σκορ 4-1 της Βοϊβοντίνα.

Ο αγώνας:

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι “πράσινοι” έδειξαν από νωρίς ποιος θα είναι το αφεντικό για την πρόκριση. Μόλις στο έκτο λεπτό οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Τζούρισιτς βρήκε στην πλάτη της άμυνας τον Μλαντένοβιτς και αυτός έσπασε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι, βρίσκοντας τον Γερεμέγεφ που με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 29′ αλλά το σουτ του Μινκόφ βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Ντραγκόφσκι. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο διεύρυνε το προβάδισμα της μετά από αυτογκόλ του Ετό, μετά από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και απομάκρυνση των αμυντικών, η μπάλα στρώθηκε στον Τζούριτσιτς που έκανε δεξί διαγώνιο σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει και στο κεφάλι του του παίκτη της Μπότεφ και να καταλήγει στο δεξί παράθυρο της αντίπαλης εστίας. Μετά και την επίτευξη του δεύτερου τέρματος, οι παίκτες του Ουρουγουανού τεχνικού, “λύθηκαν” και έφτασαν πολύ κοντά και σε τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Μπακασέτα βρήκε στο δοκάρι. Στιγμές πριν ο διαιτητής στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια ο Μαντσίνι πάσαρε στον Τζούρισιτς και αυτός από κοντά έγραψε το 3-0.

(INTIME)

Ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε ταχύτητα και στο δεύτερο ημίχρονο παρά το γεγονός ότι είχε εξασφαλίσει την πρόκριση και στο 50ο λεπτό έφτασε και σε επίτευξη τέταρτου τέρματος πάλι με τον Σουηδό επιθετικό. Ο Γερεμέγεφ πλάσαρε υπέροχα τον αντίπαλο τερματοφύλακα, γράφοντας το 4-0. Η Μπότεφ έψαξε το γκολ της τιμής αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε στην δεξιά του γωνία το σουτ του Μίνκοφ. Ο Ντιέγκο Αλόνσο βλέποντας πως η υπόθεση πρόκριση είχε τελειώσει πέρασε στο 62ο λεπτό το νέο μεταγραφικό απόκτημα των πρασίνων Τετέ. Στο 74ο λεπτό ο Γερεμέγεφ έφτασε πολύ κοντά στο χατ-τρικ αλλά ο Μπερνάτ απέκρουσε την προσπάθεια του παίκτη των φιλοξενούμενων. Στο 85ο λεπτό ο Λημνιός έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 5-0 αφού ο Μπερνάτ βγήκε νικητής στην μονομαχία με τον Έλληνα εξτρέμ. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τους πράσινους να παίρνουν άνετα την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League, εκεί θα αντιμετωπίσουν τον Άγιαξ που πέρασε το εμπόδιο της Βοϊβοντίνα.

Γκολ: / 5′, 50′ Γερεμέγεφ, 33′ Ετό Αυτ, Τζούρισιτς 45+2′
Κίτρινες: 19′ Ντιαμπατέ, 33′ Ενουατσούκου, 47′ Κόντε, 64′ Σέκουλιτς / Γεντβάι