ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Όταν η Ελλάδα συγκλόνισε τον κόσμο: 20 χρόνια από το Euro 2004

Σαν σήμερα… είκοσι χρόνια πριν, στις 4 Ιουλίου του 2004, ένα ολόκληρο έθνος απογειώθηκε στον 7ο ουρανό. Ο αξιοσημείωτος θρίαμβος της Ελλάδας στο EURO 2004 εξακολουθεί να ξεχωρίζει ως το μεγαλύτερο ίσως ποδοσφαιρικό “θαύμα” σε μεγάλο διεθνές τουρνουά, ένα επίτευγμα που δεν έχει χάσει τη δυναμική του και σοκάρει ακόμα.

(ΙΝΤΙΜΕ)

Επικεφαλής, ως ο αρχιστράτηγος που σχεδίαζε αυτή την πιο απίθανη πορεία προς την επιτυχία, ήταν ο Ότο Ρεχάγκελ, ένας Γερμανός που είχε εξασφαλίσει για πάντα τη θέση του ανάμεσα στους θεούς του ελληνικού αθλητισμού.

Η πορεία της Ελλάδας προς τη δόξα στο Euro 2004

Η Ελλάδα στον όμιλο συγκλόνισε τον κόσμο του ποδοσφαίρου, νικώντας την οικοδέσποινα Πορτογαλία με 2-1 στον εναρκτήριο αγώνα του Euro 2004. Ο Γιώργος Καραγκούνης έβαλε τη “Γαλανόλευκη” μπροστά στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Άγγελος Μπασινάς έκανε το 2-0 από το σημείο του πέναλτι στο 51′. Το γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στις καθυστερήσεις δεν αποδείχθηκε κάτι περισσότερο από… παρηγοριά για τους οικοδεσπότες.

Στη συνέχεια, η Ελλάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ισπανία (1-1), ενώ έχασε από την Ρωσία (2-1) στον τελευταίο της αγώνα στη φάση των ομίλων.

Όταν η Ελλάδα συγκλόνισε τον κόσμο: 20 χρόνια από το Euro 2004Όταν η Ελλάδα συγκλόνισε τον κόσμο: 20 χρόνια από το Euro 2004
(ΙΝΤΙΜΕ)

Παρά την ήττα, η Ελλάδα προκρίθηκε από τον όμιλο Α και στα προημιτελικά αντιμετώπισε την κάτοχο του τίτλου Γαλλία που είχε στο ρόστερ της τους Ζινεντίν Ζιντάν, Τιερί Ανρί και ένα σωρό αστέρια. Το γκολ του Άγγελου Χαριστέα όμως στο δεύτερο ημίχρονο έριξε στο καναβάτσο τους “τρικολόρ”.

(ΙΝΤΙΜΕ)

Παρόμοια μοίρα είχε και η ομαδάρα της Τσεχίας στον ημιτελικό, που έχασε από το “ασημένιο γκολ” του Τραϊανού Δέλλα στην παράταση στο Πόρτο.

(ΙΝΤΙΜΕ)

Στον μεγάλο τελικό η διοργανώτρια χώρα, οι 63.000 μέσα στο Στάδιο του Φωτός της Λισαβόνας και όλος ο κόσμος πίστευε ότι η Κυριακή 4 Ιουλίου θα ήταν η μέρα της Πορτογαλίας. Δεν ήταν έτσι όμως.

Ο τελικός ήταν μια επανάληψη του εναρκτήριου αγώνα του τουρνουά και η Πορτογαλία ήλπιζε να πάρει εκδίκηση για την ήττα της. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο Λουίς Φίγκο και η παρέα του επιτέθηκαν, αλλά και πάλι η στιβαρή άμυνα της Ελλάδας κράτησε τους γηπεδούχους μακριά από το γκολ.

(INTIME)

Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Ελλάδα κέρδισε κόρνερ από το οποίο ο Άγγελος Χαριστέας σκόραρε. Η “Ελλάδα “Γαλανόλευκη” κέρδισε τον αγώνα με 1-0 και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης κόντρα σε όλα τα προγνωστικά. Όλες οι νίκες της ομαδάρας του Ότο Ρεχάγκελ στη νοκ-άουτ φάση ήρθαν με τον ίδιο τρόπο: νίκη με 1-0, με το γκολ να είναι κεφαλιά από σέντρα από τα δεξιά. Η Πορτογαλία έγινε μάλιστα η πρώτη διοργανώτρια χώρα που έχασε σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

(INTIME)

Η Ελλάδα σε έκσταση για τον θρίαμβο του Euro 2004

Οι εορτασμοί πραγματοποιήθηκαν παντού! Οι Έλληνες γιόρτασαν την τεράστια αυτή επιτυχία σε Καναδά, Αυστραλία, Ηνωμένο Βασίλειο, Ηνωμένες Πολιτείες και φυσικά Ελλάδα. Όλοι βγήκαν στους δρόμους.

Πυροτεχνήματα έκαναν τη νύχτα μέρα στην Αθήνα, αλλά και σε όλα τη χώρα, σχεδόν αμέσως μόλις ακούστηκε το τελικό σφύριγμα στη Λισαβόνα. Άπαντες ξεχύθηκαν στους δρόμους χαιρετίζοντας τη νίκη με 1-0 επί της Πορτογαλίας ως τον καλύτερο δυνατό οιωνό για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας που ακολούθησαν τον Αύγουστο του 2004.

Οι δρόμοι “πλημμύρισαν”. Το ποδόσφαιρο κατάφερε να ενώσει μια ολόκληρη χώρα. Το 2004 έμεινε στην ιστορία ως μια ακόμη χρονική στιγμή που όλοι οι Έλληνες που ζούσαν τότε δεν θα ξεχάσουν ποτέ.

(ΙΝΤΙΜΕ)

Εκείνη η πιο απίθανη ποδοσφαιρική νίκη ενάντια στις μεγαλύτερες όλων των πιθανοτήτων ήταν ένας θρίαμβος του νεοελληνικού πνεύματος. Το αουτσάιντερ αψήφησε τις φαινομενικά ανυπέρβλητες πιθανότητες και ανέτρεψε το κατεστημένο.//