Οι νέοι ήταν και πάλι ωραίοι

Ο αγώνας

Οι “ερυθρόλευκοι” από την αρχή της αναμέτρησης μπήκαν με όρεξη για να πιέσουν και πάλι ψηλά, όπως στο παιχνίδι με τον Άγιαξ. Η Μέχελεν δεν έδειξε να μπορεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια της, με το σύνολο του Μεντιλίμπαρ να είναι αυτό που επέβαλε τον δικό του ρυθμό. Μόλις στο 5ο λεπτό ο Μουζακίτης σκόραρε με ένα γκολ που θύμισε αυτό του Γιαμάλ με αντίπαλο την Γαλλία στα ημιτελικά του EURO, με αυτό να είναι το πρώτο του τέρμα με την πρώτη ομάδα. Η συνέχεια ήταν το ίδιο πιεστική, με τους Βέλγους να ψάχνουν χώρους για να ελιχθούν, χωρίς όμως να κάνουν αισθητή την παρουσία τους. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και κατάφερε στο 28ο λεπτό να κάνει το 2-0 με τον Ζέλσον Μαρτίνς. Ο Πορτογάλος είχε άψογη συνεργασία με τον Κωστούλα, με τον Έλληνα να δίνει έτοιμο τέρμα στον συμπαίκτη του για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Το ημίχρονο κύλησε χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερες στιγμές από τους τυπικά φιλοξενούμενους, με τους παίκτες του Μεντιλίμπαρ να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με δυο τέρματα προβάδισμα.

(INTIME)

Στο δεύτερο μέρος ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ άλλαξε τα πλάνα του με την ενδεκάδα του δευτέρου μέρους να είναι οι: Μπότης, Ροντινέι, Ρέτσος, Άμπι, Ορτέγκα, Μουζακίτης, Κοστίνια, Μπιανκόν, Ζέλσον, Παπακανέλλος και Κωστούλας. Με έμφαση πιο πολύ στο τακτικό κομμάτι και κυρίως με μεταβιβάσεις, κύλησε το δεύτερο μέρος καθώς είχε μεγάλη διαφορά στην προσέγγιση σε σχέση με το πρώτο μέρος. Η Μέχελεν πίεσε περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας αισθητή την παρουσία της αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη επί Ολλανδικού εδάφους.

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ) Ενδεκάδα πρώτου ημιχρόνου: Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Αποστολόπουλος, Ορτέγα, Ντόι, Μουζακίτης, Ζέλσον Μαρτίνς, Παπακανέλλος, Κωστούλας

Ενδεκάδα δευτέρου ημιχρόνου: Μπότης, Ροντινέι, Ρέτσος, Άμπι, Ορτέγκα, Μουζακίτης, Κοστίνια, Μπιανκόν, Ζέλσον, Παπακανέλλος και Κωστούλας

Μέχελεν (Χάσι): Ντε Βολφ, Μαρσά, Βαλς, Χέιρεμανς, Κονατέ, Σουφς, Ράμπτι, Λάουμπερμπας, Φουλόν, Μπάτες, Πφλούκε.//ΓΡ