Ο Ζοάο Πέδρο “απάντησε” στον Χάβερτς και η Μπράιτον “τσίμπησε” βαθμό από την Άρσεναλ

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 8ο λεπτό με τον Όντεγκααρντ να πασάρει εξαιρετικά για τον Σάκα, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν αδύναμο. Έξι λεπτά αργότερα οι “γλάροι” απάντησαν στην ευκαιρία των γηπεδούχων με την κεφαλιά του Μίντε να αποκρούεται δύσκολα από τον Ράγια. Η Άρσεναλ “σπατάλησε” μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 18΄με το σουτ στη κίνηση του Όντεγκααρντ μέσα στη “καρδιά” της περιοχής, μετά από εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά του Τροσάρ, αλλά ο Βερμπρούγκεν μάζεψε σταθερά τη μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο γκολ με το βολέ του Μιτόμα μέσα από τη περιοχή στο 31΄να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κατάφερε να λύσει τον “γόρδιο δεσμό” και να σκοράρει με εξαιρετική λόμπα του Κάι Χάβερτς στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από ασίστ του Σάκα στο κενό χώρο για το 1-0. Ο Σάκα με αυτή του την ασίστ “έγραψε” ιστορία, καθώς ήταν η τρίτη του τελική πάσα για γκολ σε τρεις αγωνιστικές από την έναρξη του φετινού πρωταθλήματος και έτσι ισοφάρισε τον Τιερί Ανρί που είχε πετύχει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν.

(AP Photo)

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους “οιωνούς” για τους γηπεδούχος, καθώς έμειναν με δέκα παίκτες μετά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα που είδε ο Ντέκλαν Ράις σε μία ανύποπτη φάση που σήκωσε “θύελλα” αντιδράσεων στους ανθρώπους της Άρσεναλ. Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για τους “κανονιέρηδες”, καθώς δέκα λεπτά μετά η Μπράιτον έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Ζοάο Πέδρο να παίρνει το “ριμπάουντ” από την απόκρουση του Ράγια στο τετ-α-τετ με τον Μίντε και να σκοράρει για το 1-1, “παγώνοντας” το Έμιρεϊτς. Στο 75΄ ο Βερμπρούγκεν είπε “όχι” στο τετ-α-τετ με τον Χάμπερτς και ένα λεπτό αργότερα ήταν σειρά του Ράγια να αποκρούσει εντυπωσιακά το σουτ του Αγιάρι σε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαρίες που είχαν σε γκολ με το τελικό 1-1 να παραμένει και τις δύο ομάδες να βρίσκονται προσωρινά χέρι-χέρι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς.

ΓΚΟΛ: Κάι Χάβερτς 38΄ , Ζοάο Πέδρο 58΄

Κίτρινη: Ντέκλαν Ράις 43΄, Τόμας Παρτέι 45+4΄, Τζούριεν Τίμπερ 70΄, Γιανκούμπα Μίντεχ 70΄, Νταβίντ Ράγια 90+4΄, Ζοάο Πέδρο 90+6΄

Κόκκινη: Ντέκλαν Ράις 48΄

SΤΑΤS: Ο Σάκα με αυτή του την ασίστ “έγραψε” ιστορία, καθώς ήταν η τρίτη του τελική πάσα για γκολ σε τρεις αγωνιστικές από την έναρξη του φετινού πρωταθλήματος και έτσι ισοφάρισε τον Τιερί Ανρί που είχε πετύχει κάτι αντίστοιχο στο παρελθόν.

Ο Ζοάο Πέδρο “απάντησε” στον Χάβερτς και η Μπράιτον “τσίμπησε” βαθμό από την ΆρσεναλΟ Ζοάο Πέδρο “απάντησε” στον Χάβερτς και η Μπράιτον “τσίμπησε” βαθμό από την Άρσεναλ