Ο Τζακάνι λύτρωσε τους Ιταλούς με buzzer beater (highlights)

Ένα από τα πιο δραματικά παιχνίδια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος έγινε στη Λειψία, με έντονο κοντράστ συναισθημάτων στο τέλος. Το ματς που έκρινε την 2η θέση του Β’ ομίλου είχε φινάλε-θρίλερ. Οι Κροατές βρέθηκαν μια ανάσα από μία μεγάλη νίκη, που θα τους έδινε την πρόκριση, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον Τζακάνι, ο οποίος με γκολ στην τελευταία φάση του αγώνα, έδωσε στους Ιταλούς το εισιτήριο για τους “16”. Πλέον η “Χρβάτσκα” ελπίζει σε ένα… θαύμα για να περάσει ως μία από τις καλύτερες τρίτες.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Κροάτες να μπαίνουν δυνατά στα πρώτα λεπτά, να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να προσπαθούν να διασπάσουν την ιταλική άμυνα, που παρατάχθηκε με τρεις στόπερ. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε μόλις στο 5′ με την “Χρβάτσκα” να απειλεί με μακρινό σουτ του Σούσιτς, το οποίο απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ντοναρούμα, με εντυπωσιακή επέμβαση. Μετά το δεκάλεπτο έκαναν την εμφάνισή τους στην αντίπαλη περιοχή οι Ιταλοί, με τον Πελεγκρίνι να μην βρίσκει στόχο, έπειτα από σέντρα του Ντιμάρκο. Σταδιακά, η “Σκουάντρα Ατζούρα” ισορρόπησε την κατάσταση στον αγωνιστικό χώρο και στο 21′ άγγιξε το γκολ. Ο Νταρμιάν έκανε τη σέντρα και ο Ρετέγκι πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις στατικές φάσεις και σε μία τέτοια περίπτωση, οι Κροάτες χρειάστηκαν τα αντανακλαστικά του Λιβάκοβιτς, ο οποίος έδιωξε την καρφωτή κεφαλιά του Μπαστόνι. O ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, οι Ιταλοί πήγαν το ματς εκεί που ήθελαν και το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου κύλησε χωρίς κάποια σημαντική φάση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ.

AP Photo

Με πολύ καλύτερες προϋποθέσεις άρχισε το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, με τους προπονητές να κάνουν από μία διορθωτική κίνηση στην έναρξη της επανάληψης. Ο Φρατέζι μπήκε στο παιχνίδι και στάθηκε άτυχος μετά από λίγα λεπτά, καθώς η μπάλα κόντραρε στο χέρι του στο 52′ σε προσπάθεια του Κράμαριτς. Ο Μάκελι πήγε στην οθόνη του VAR και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μόντριτς ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι στο 54′, όμως ο Ντοναρούμα το έπιασε, πέφτοντας στην αριστερή του γωνία. Στο επόμενο λεπτό ο σπουδαίος μέσος της Ρεάλ πήρε το… αίμα του πίσω. Έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Μπούντιμιρ έκανε την προβολή και ο Ντοναρούμα πραγματοποίησε μία πολύ δύσκολη επέμβαση, όμως ο Μόντριτς ήταν εκεί που έπρεπε για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-0 στο 55′. Αμέσως ο Σπαλέτι έκανε την ομάδα του πιο επιθετική, οι Ιταλοί ανέβασαν τις γραμμές τους και προσπάθησαν να πιέσουν για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του Λιβάκοβιτς. Οι Κροάτες έμοιαζαν να διατηρούν εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα, αλλά λύγισαν στην τελευταία φάση. Ο Τζακάνι με υπέροχο πλασέ έγραψε το τελικό 1-1 στο 90’+8′.

ΓΚΟΛ: 55′ Μόντριτς – 90’+8′ Τζακάνι
Κίτρινες: 24′ Σούσιτς, 60′ Μόντριτς, 74′ Ιβάνουσετς, 78′ Πόνγκρασιτς, 82′ Στάνισιτς, 90’+1′ Μπρόζοβιτς – 90’+3′ Καλαφιόρι, 90’+6′ Φατζόλι
Κόκκινη:
Δοκάρι:
Stats: Σε ηλικία 38 ετών και 289 ημερών, ο Λούκα Μόντριτς έγινε ο γηραιότερος παίκτης που σκοράρει τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Πόνγκρασιτς, Γκβάρντιολ, Σούταλο, Μόντριτς (80′ Μάγιερ), Μπρόζοβιτς, Κόβασιτς (70′ Ιβάνουσετς), Σούσιτς (70′ Πέρισιτς), Πάσαλιτς (46′ Μπούντιμιρ), Κράμαριτς (90′ Γιουράνοβιτς).

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Ντι Λορέντζο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Νταρμιάν (81′ Τζακάνι), Μπαρέλα, Ζορζίνιο (81′ Φατζόλι), Ρασπαντόρι (75′ Σκαμάκα), Πελεγκρίνι (46′ Φρατέζι), Ντιμάρκο (57′ Κιέζα), Ρετέγκι.

4.Αλβανία 1β. (3-5)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.