ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Προμηθέας παρέμεινε αήττητος στην GBL (highlights)

BANNER ME POS 1000x200px

Εκπληκτικός για τον Προμηθέα ήταν ο Κένι Γουίλιαμς με 21 πόντους (5/8 τριπ.), ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των Μιχάλη Λούντζη (13π., 6ασ.), Γουές Ιβούντου (13π.) και Τζόνι Γουόκερ (16π.). Για τους φιλοξενούμενους αυτοί που προσπάθησαν περισσότερο ήταν οι Μπράντον Σλέιτερ (16π.) και Κούντους Γουάχαμπ, όμως αυτό δεν έδωσε τη νίκη στην ομάδα τους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με περίσσια όρεξη, καθώς πήραν από νωρίς “κεφάλι” στο σκορ, με τον Μουράτο να συνεργάζεται αρμονικά με τον Γουάχαμπ, ο οποίος φαινόταν να μην έχει αντίπαλο δέος κάτω από τα δύο καλάθια. Το 2-10 ανάγκασε τον Παπαθεοδώρου να καλέσει αμέσως τάιμ άουτ, για να δώσει εκ νέου οδηγίες. Ο Κένι Γουίλιαμς ήταν καυτός, παραγωγικός και με συνεχόμενους πόντους, μείωσε τη διαφορά για τον Προμηθέα, όμως το 16-22, υπέρ του Λαυρίου, σημειώθηκε δια χειρός Γόντικα.

Η διαφορά για την ομάδα του Κώστα Μέξα ολοένα και μεγάλωνε, καθώς σκόραρε με χαρακτηριστική ευκολία στον αιφνιδιασμό, όμως η εμπειρία του Χρυσικόπουλου και οι έξυπνες τοποθετήσεις του Καραγιαννίδη, έδιναν ανάσες στους γηπεδούχους. Το τέμπο του αγώνα, βόλευε το Λαύριο, που έπαιζε με άγνοια κινδύνου, ενώ για τον Προμηθέα, εκτός κλίματος αγώνα, ήταν οι Λούντζης και Ιγούντου. Το 40-45 του πρώτου ημιχρόνου, γράφτηκε με τρίποντο του Γουίλιαμς και το -5 για τους Πατρινούς, ίσως να ήταν κολακευτικό.

(EUROKINISSI)

Το Λαύριο συνέχισε να είναι εύστοχο από την περιφέρεια, με τον Σλέιτερ ν’ ανεβάζει την απόδοσή του, όμως το ίδιο έκαναν για λογαριασμό του Προμηθέα οι Γουόκερ και Βερνάντο. Μάλιστα με τρίποντο του γκαρντ των Πατρινών, το σκορ έγινε 51-50, όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Βον να δίνει λύσεις στην επίθεση, πήραν εκ νέου την πρωτοκαθεδρία με 57-60. Το ματς ήταν μία “ωδή” στον εκτελεστικό τομέα για αμφότερες τις ομάδες, με το Λαύριο να παραμένει βδέλλα πάνω στον Προμηθέα, ο οποίος έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 67-66.

Ο Ιγούντου εκμεταλλεύτηκε τις καλές πάσες από Γουίλιαμς και Γουόκερ, ενώ το Λαύριο φάνηκε σαν να κουράστηκε από το συνεχόμενο run and gun και το 74-69, έκανε τον Μέξα να καλέσει τάιμ άουτ, ώστε να ηρεμήσει τους παίκτες του. Ο Γουίλιαμς συνέχισε να είναι καυτός, ο Βον και ο Σλέιτερ έμοιαζαν κουρασμένοι πνευματικά, όμως 6 λεπτά για το τέλος το 77-71, άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά. Το Λαύριο δεν είχε λύσεις, ο Μέξας έψαχνε κάποιον να πάρει την ομάδα στις πλάτες του, αυτό δεν συνέβη, ο Ιβούντου ευστόχησε σε μεγάλο σουτ και το 85-79, πιθανότατα έκρινε τον τελικό νικητή. Το 93-84 ήταν δίκαιο αποτέλεσμα, καθώς ο Προμηθέας είχε μεγαλύτερο βάθος, το απέδειξε και κατέκτησε το 2ο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Greek Basket League.

Ο Προμηθέας παρέμεινε αήττητος στην GBL (highlights)Ο Προμηθέας παρέμεινε αήττητος στην GBL (highlights)