Ο ΠΑΟΚ “εκτέλεσε” το Περιστέρι (highlights)

BANNER ME POS 1000x200px

Ο ΠΑΟΚ είχε για πρωταγωνιστές τους Τζάκσον Κρούζερ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ βοήθησαν σε μεγάλο βαθμό οι Σέντρικ Χέντερσον (18π.) και Φρανκ Μπάρτλεϊ (15π.). Για το Περιστέρι μία ομάδα μόνος του ήταν ο Σι Τζέι Χάρις με 20 πόντους, ενώ ο Πάτον πρόσθεσε 10.

Το παιχνίδι ήταν άναρχο στο πρώτο δεκάλεπτο και παράλληλα εντυπωσιακό. Ο ΠΑΟΚ στηρίχτηκε στην ατομική ικανότητα των Κρούζερ και Μπάρτλεϊ, ενώ οι γηπεδούχοι είδαν τον Σι Τζέι Χάρις να τους οδηγεί στο σκοράρισμα, ενώ και ο Πάτον έδωσε σπουδαίες βοήθειες, χάρη στην αθλητική του ικανότητα. Ο ρυθμός του αγώνα, βόλευε περισσότερο το συγκρότημα του Καντσελιέρι, αν και ο Λιμνιάτης ήταν ικανοποιημένος από τα επίπεδα ενέργειας των παικτών του.

Η δεύτερη περίοδος είχε περισσότερο τακτική με τον ΠΑΟΚ να υπηρετεί άμυνα ζώνης κι αυτό βραχυκύκλωσε σε μεγάλο βαθμό τον σύλλογο των δυτικών προαστίων. Ο Πάπας είχε 1/7 σουτ εντός πεδιάς, ο Κάρμπερι ήταν επίσης άστοχος, ενώ οι “ασπρόμαυροι” ήταν πιο ήρεμοι, πιο συγκεντρωμένοι και με “μπροστάρηδες” τον Φόρεστερ, αλλά και τον κυνικό Μπάρτλεϊ, οικοδόμησαν μία διαφορά της τάξεως των εφτά πόντων (32-39). Το Περιστέρι δεν κυκλοφορούσε γρήγορα τη μπάλα, είχε πνιγεί στο άγχος του και το 37-46, αποτυπώνει τη διαφορά των δύο συλλόγων, στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης.

Eurokinissi

O Τζάκσον Κρούζερ δεν είχε αντίπαλο στα μέτρα του, σκόραρε όπως ήθελε και ο Λιμνιάτης έψαχνε λύσεις στον πάγκο του. Το 40-51 σίγουρα δεν έχριζε φαβορί τους Θεσσαλονικείς, όμως το εντυπωσιακό κάρφωμα του Άπσον, έδειχνε τη “λύσσα” των παικτών του Καντσελιέρι για το ροζ φύλλο αγώνα. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, όμως ο ΠΑΟΚ έμοιαζε πιο τακτοποιημένος στο παρκέ του “Ανδρέας Πανανδρέου”, ενώ οι γηπεδούχοι τα περίμεναν όλα από τον Χάρις. Η επάνοδος του Πάτον δεν βοήθησε σε μεγάλο βαθμό τους γηπεδούχους, ο ΠΑΟΚ είχε 11/18 τρίποντα και το 55-69, μετά από 30 λεπτά, ήταν μαξιλαράκι ασφαλείας για τους “ασπρόμαυρους”.

Για τρία λεπτά δεν σημειώθηκε καλάθι στο ματς κι αυτό σίγουρα ικανοποίησε τον Καντσελιέρι, που είδε μία χαλαρότητα στους παίκτες του, κάτι που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Βέβαια ένα μικρό σερί 5-0, έκανε το σκορ 60-71, αν και η μοναδική σταθερή απειλή των γηπεδούχων ήταν ο εκπληκτικός Χάρις. Η άνοδος του Πάπας μείωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά και το 64-71 (σερί 9-2 για το Περιστέρι) με πέντε λεπτά ν’ απομένουν για τη λήξη, ανάγκασε τον Ιταλό κόουτς του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ-άουτ. Ο Κατσίβελης ήταν φανερό πως είχε κουραστεί, οι επιλογές του ήταν αμφιλεγόμενες και το 68-71, μετέτρεψε το ματς ξανά σε ντέρμπι. Ο Μπάρτλεϊ με ένα εκτός ισορροπίας σουτ, έδωσε αέρα πέντε πόντων στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν ψυχραιμία στις βολές και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα μέσα στην έδρα του Περιστερίου με σκορ 72-80//ΔΜ

Ο ΠΑΟΚ “εκτέλεσε” το Περιστέρι (highlights)Ο ΠΑΟΚ “εκτέλεσε” το Περιστέρι (highlights)