ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το σερί με κυρίαρχο Αντετοκούνμπο

Η ομάδα του Έργκιν Άταμαν επικράτησε με 77-53 της Καρδίτσας στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων και πέτυχε την 8η συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, επιστρέφοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε το απόλυτο στην Basket League, με τη νίκη επί της θεσσαλικής ομάδας. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Από το πρώτο δευτερόλεπτο ο Παναθηναϊκός έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο παρκέ. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο τροφοδοτήθηκε αρκετά και οι γηπεδούχοι έφτασαν γρήγορα στο 15-8 (5′). Η Καρδίτσα επί της ουσίας δεν μπορούσε να ανταποκριθεί και είχε δευτερεύοντα ρόλο, με το σκορ να ξεφεύγει και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 29-14. Πέρα από τον Ματίας Λεσόρ, που έμεινε εκτός αποστολής, ο Έργκιν Άταμαν δεν χρησιμοποίησε τον Ντίνο Μήτογλου, δίνοντας αντιθέτως αρκετό χρόνο στους Μαντζούκα, Καλαϊτζάκη και Σαμοντούροβ. Ο… ήσυχος Σλούκας ξεχώρισε με τις ασίστ του (τέσσερις σε έξι λεπτά) και οι “πράσινοι” πήγαν στα αποδυτήρια με το +19 (47-28).

Το δεύτερο ημίχρονο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο συνέχισε να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, με καρφώματα από τη μία και τάπες από την άλλη. Ο Βιλντόζα είχε επίσης θετική παρουσία και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 64-41. Ο ρυθμός στην τελευταία περίοδο έπεσε κατακόρυφα. Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα στις… παρυφές των 20 πόντων και εν τέλει επικράτησαν με 77-53.

Τα δεκάλεπτα: 29-14, 47-28, 64-41, 77-53