Ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός, μέσα στο “Σταντ Μπολαέρτ-Ντελελί” (highlights)

Η ομάδα του Γουίλ Στιλ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη στην άμυνα του Παναθηναϊκού, πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με δράστες τους Φρανκόφσκι (4′) και Σαΐντ (34′), όμως το “τριφύλλι” έμεινε ζωντανό, χάρη στο εντυπωσιακό γκολ του Φώτη Ιωαννίδη (53′), που πέρασε όλη την αντίπαλη άμυνα κι έγραψε το τελικό 2-1.

Η πρόκριση δεν είναι ουτοπικό όνειρο, όμως οι “πράσινοι” πρέπει να είναι αψεγάδιαστοι, για να πετάξουν εκτός Ευρώπης τους Γάλλους. Το ντεμπούτο του Πελίστρι με την καινούργια του ομάδα, δεν στέφθηκε με επιτυχία, όμως είναι ξεκάθαρο πως μπορεί να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Παναθηναϊκό. Από τα πρώτα δευτερόλεπτα η Λανς άσκησε έντονη πίεση ψηλά. Μόλις στο 4ο λεπτό, βρήκε ένα τεράστιο κενό στην αριστερή πλευρά της άμυνας των “πρασίνων”, ο Σοτοκά έβγαλε σε θέση βολής τον Φρανκόφσκι και αυτός πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό για να ανοίξει το σκορ. Ο Παναθηναϊκός πάτησε για πρώτη φορά περιοχή στο 9΄ με ένα αρκετά επικίνδυνο γύρισμα του Μλαντένοβιτς που δεν οδήγησε σε τελική προσπάθεια. Στο 22ο λεπτό, ο Φακούντο Μεδίνα πάτησε τον Μπακασέτα, σε μια φάση που ελέγχθηκε ενδελεχώς μέσω VAR και οδήγησε στην αποβολή του με απευθείας κόκκινη κάρτα (ανεξάρτητα από την κίτρινη που είχε αντικρίσει νωρίτερα).

(EUROKINISSI)

Ο Τσέριν απείλησε άμεσα, αλλά ο Σαμπά σταμάτησε την κεφαλιά του στο 24΄. Εκεί που ο Παναθηναϊκός είχε πάρει την κατοχή της μπάλας και κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο, ήρθε ο Σαΐντ να προκαλέσει ψυχρολουσία, διαμορφώνοντας το 2-0 στο 34΄, μετά από γρήγορη αντεπίθεση. μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, οι Γάλλοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο “κρύβοντας” ιδανικά το αριθμητικό τους μειονέκτημα.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο μπήκε στην επανάληψη με μεγαλύτερη συνοχή και ηρεμία και στο 53΄ βρήκε το γκολ μέσα από μια μοναδική στιγμή μαγείας του Ιωαννίδη, ο οποίος πέρασε όλη την αντίπαλη άμυνα και έσκαψε υπέροχα με το αριστερό νικώντας και τον Σαμπά. Στο 57΄, ο Ντραγκόφσκι πραγματοποίησε εκπληκτική απόκρουση σε κεφαλιά του Ντάνσο, κρατώντας τον Παναθηναϊκό, μέσα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Οι “πράσινοι” από εκεί και πέρα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως αδυνατούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και ο Αλόνσο, έριξε μέσα στο παιχνίδι τους Βαγιαννίδη και Πελίστρι, ώστε να τονώσει την επίθεση της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός, μέσα στο “Σταντ Μπολαέρτ-Ντελελί” (highlights)Ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός, μέσα στο “Σταντ Μπολαέρτ-Ντελελί” (highlights)
Eurokinissi

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει μία φλύαρη κατοχή μπάλας, η είσοδος των Μαξίμοβιτς και Λημνιού, έγινε για να φρεσκαριστεί η “πράσινη ενδεκάδα”, όμως η Λανς έκλεινε σωστά τους χώρους και ο Σαμπά παρακολουθούσε χωρίς πίεση το παιχνίδι. Το ματς δεν κυλούσε όπως ήθελε η ελληνική ομάδα, ο Πελίστρι κέρδισε πέναλτι στο 86ο λεπτό, όμως ο διαιτητής με τη βοήθεια του Var, πήρε πίσω την απόφαση του και το παιχνίδι, συνεχίστηκε κανονικά. Στο 92′ ο Γερεμέγιεφ ξέφυγε από την άμυνα της Λανς, πήρε την κεφαλιά από την έξοχη σέντρα του Μλαντένοβιτς, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα λεπτά κι έτσι η Λανς πήρε τη νίκη με 2-1, όμως η πρόκριση στους ομίλους του Conference League θα κριθεί στο ΟΑΚΑ.

Γκολ: 4΄ Φρανκόφσκι, 34΄ Σαΐντ / 53′ Ιωαννίδης,
Κόκκινες: 19΄ Μεδίνα
Kίτρινες: 13΄ Μεδίνα, 82′ Ντάνσο / 44΄ Τετέ, 71′ Τσέριν, 84′ Βαγιαννίδης
Δοκάρια:

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (69′ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (84′ Γερεμέγιεφ), Αράο (80′ Λημνιός), Τετέ (69′ Πελίστρι), Τζούριτσιτς (80′ Μαξίμοβιτς), Μπακασέτας, Ιωαννίδης.

Λανς: Σαμπά, Γκραντί, Ντάνσο, Μεδίνα, Φρανκόφσκι, Τόμασον (91′ Μεντί), Ντιούφ, Μασάδο (90′ Τσάβες), Περέιρα (26΄Κουσάνοφ), Σοτοκά, Σαΐντ (72′ Λασκαρίμ).//ΑΦ