Ο Κορέα οδήγησε σε μοιρασιά το ντέρμπι της Μαδρίτης

Η ομάδα του Αντσελότι κράταγε το προβάδισμα στο ντέρμπι της Μαδρίτης αλλά ο Κορέα που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι στο 71ο λεπτό έκανε το 1-1 στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στο 10ο λεπτό έφτασαν κοντά στο να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Άλβαρες μπήκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο ο Κουρτουά είχε απάντηση. Η συνέχεια όμως άνηκε απόλυτα στην Ρεάλ, στο 17ο λεπτό ο Βαλβέρδε έκανε το σουτ τεστάροντας τα αντανακλαστικά του Όμπλακ με τον Σλοβένο κίπερ να ανταποκρίνεται. Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μπέλιγχαμ στο 36ο λεπτό με τον κίπερ της Ατλέτικο να κρατάει το “0”. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

(AP Photo)

Οι “μερένγκες” συνέχισαν την πίεση και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ροντρίγκο στο 51ο λεπτό να χάνει ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όταν μετά από ατομική ενέργεια δοκίμασε τα πόδια του αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Όμπλακ. Το κρεσέντο των χαμένων ευκαιριών των φιλοξενούμενων, έλαβε τέλος στο 64ο λεπτό, όταν ο Μιλιτάο έκανε το σουτ η μπάλα βρήκε και στα σώματα των παικτών του Σιμεόνε και αναπαύθηκε στα δίχτυα του Σλοβένου κίπερ κάνοντας το 1-0. Στο 68ο λεπτό ωστόσο υπήρξε διακοπή στην αναμέτρηση, καθώς οι οπαδοί της Ατλέτικο πέταξαν αντικείμενα προς τον Κουρτουά με τον διαιτητή να αποφασίζει την προσωρινή διακοπή στην αναμέτρηση. Με την επανέναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, στο 81ο λεπτό ο Λίνο μπήκε μέσα στην περιοχή σούταρε αλλά ο Κοτυρτουά είχε απάντηση. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι φιλοξενούμενοι θα φύγουν από το Μετροπολιτάνο με τους τρεις βαθμούς της νίκης ο Κορέα έφυγε στην πλάτη της άμυνας και αφού πέρασε τον Κουρτουά έφερε το ματς σε ισορροπία γράφοντας το 1-1 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης

Ο Κορέα οδήγησε σε μοιρασιά το ντέρμπι της ΜαδρίτηςΟ Κορέα οδήγησε σε μοιρασιά το ντέρμπι της Μαδρίτης