Ο Γκινόκ έβαλε… stop στην πρόκριση της Αυστρίας (highlights)

Η Τουρκία με δύο τέρματα του κεντρικού αμυντικού της, Μερίχ Ντεμιράλ, κέρδισε 2-1 την Αυστρία και προκρίθηκε στους “8” του Euro, εκεί όπου θ’ αντιμετωπίσει την Ολλανδία.

O αγώνας

Λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού, η Τουρκία μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Γκιουλέρ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, , ο Πενς έδιωξε και ο Ντεμιράλ σούταρε για το 1-0 και στα 57” είναι το ταχύτερο γκολ στην ιστορία των νοκ-άουτ του Euro. Στο τρίτο λεπτό η Αυστρία άγγιξε την ισοφάριση με τον Μπαουμγκάρντνερ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Στο 19′ η Τουρκία λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Γκιουλέρ δοκίμασε τα πόδια του από μακριά, αλλά δεν μπόρεσε να αιφνιδιάσει τον Πεντς. Στο 25′ οι τυπικά φιλοξενούμενοι σπατάλησαν ακόμα μία ευκαιρία με τον Ντεμιράλ να παίρνει την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπάουμγκαρντνερ έβαλε το πόδι του μπροστά από τον Ντεμιράλ, αλλά δεν έδωσε στην μπάλα κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

(AP Photo)

Πολύ δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Αυστρία και μόλις στο 47′ ο Γκρέγκοριτς απείλησε την εστία του Γκινόκ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι τυπικά γηπεδούχοι σπατάλησαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους. Ο Αρναούτοβιτς βρέθηκε απέναντι από τον Τούρκο τερματοφύλακα, με το σουτ του όμως να περνά άουτ. Κόντρα στην ροή του αγώνα, η Τουρκία διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Ντεμιράλ ήταν ξανά κυρίαρχος στους… αιθέρες και με δυνατή κεφαλιά κέρδισε τον Πεντς κι έκανε το 2-0, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του. Με το ίδιο νόμισμα απάντησε η Αυστρία. Μετά από κόρνερ ο Πος πήρε την πρώτη κεφαλιά, έστρωσε την μπάλα στον Γκρέγκοριτς, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-1. Ο έμπειρος επιθετικός τρία λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, αλλά η κεφαλιά του σταμάτησε πάνω στον Γκινόκ. Η ομάδα του Ράνγκνικ ήταν πιεστική και στο 75′ απείλησε με σουτ του Γκρίλιτς. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Τουρκία άγγιξε και τρίτο τέρμα, αλλά ο Γιλμάζ δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Πεντς. Η ευκαιρία του αγώνα χάθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης για την Αυστρία. Ο Μπαουμγκαρντερ πήρε την κεφαλιά και ο Γκιουνόκ πραγματοποιώντας μυθική απόκρουση, έστειλε την ομάδα του στα προημιτελικά.

ΓΚΟΛ: 67′ Γκρέγκοριτς / 1′, 59 Ντεμιράλ
Κίτρινες: 38′ Σμιντ, 52′ Λίενχαρτ / 11′ Κοκτσού, 42′ Γιουκσέκ
Κόκκινη:
Δοκάρι:
Stats: Το γκολ του Ντεμιράλ στα 57” είναι το γρηγορότερο στην ιστορία των Euro σε παιχνίδια νοκ-άουτ

AΥΣΤΡΙΑ (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Πος, Ντάνσο, Λιένχαρτ, Μουένε (46′ Πρας), Σάιβαιλντ, Σμιντ (46′ Γκρέγκοριτς), Μπάουμγκαρντνερ, Λάιμερ, Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς

ΤΟΥΡΚΙΑ(Βιτσέντσο Μοντέλα): Γκινόκ, Μούλντουρ, Ντεμιράλ, Μπαρντακτσί, Καντιόγλου, Αϊχάν, Γιούκσεκ (58′ Εζτζάν), Γκιουλέρ (78′ Γιοκουσλού), Κοκτσού (83΄ Καχβετζί), Γιλντίζ, Γιλμάζ

Ο Γκινόκ έβαλε… stop στην πρόκριση της Αυστρίας (highlights)Ο Γκινόκ έβαλε… stop στην πρόκριση της Αυστρίας (highlights)