AUTO-MOTO

O Γιάννης Περιστεράς με νέο ρεκόρ, με Pole και με λάθος στην Imola!

του Δημήτρη Διατσίδη

O τελευταίος Αγώνας του Ιταλικού Πρωταθλήματος CIV Yamaha R7 Cup, στο οποίο αγωνίζεται ο 19χρονος Γιάννης Περιστεράς, με την ομάδα Roc ‘n’ DeA, και φυσικά με μοτοσυκλέτα την Yamaha R7, είδε τον Πρωταθλητή Ελλάδας να διαπρέπει στις Κατατακτήριες Δοκιμές, αλλά λόγω ενός λάθους συνεννόησης να χάνει μέσα από τα χέρια του τη νίκη στον Αγώνα.
Συγκεκριμένα ο Περιστεράς – φρέσκος από την τρομερή επιτυχία του στον Παγκόσμιο Τελικό “Yamaha R7 SuperFinale”, που έγινε στην Γαλλική πίστα Circuit Paul Ricard/Le Castellet – μπήκε δυναμικά στην πίστα που είναι η αγαπημένη του στην Ιταλία και την πρώτη μέρα στις Ελεύθερες Δοκιμές ήταν δεύτερος με διαφορά μόλις 0.027 του δευτερολέπτου, αλλά και μια πτώση σε ένα γύρο που ήταν 4 δέκατα ταχύτερος από όλους στην ενδιάμεση χρονομέτρηση πριν τον τερματισμό.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Έγραψε κυριολεκτικά το όνομά του στο σχετικό χώρο με τις Pole Position του 2024

Το Σάββατο στις Κατατακτήριες Δοκιμές αυτή η διαφορά από όλους τους 28 αγωνιζόμενους του CIV φάνηκε στα φύλλα χρόνου, αφού όχι μόνο πήρε την Pole Position με διαφορά τρία δέκατα του δευτερολέπτου από τον 2ο, αλλά συγχρόνως σημείωσε νέο απόλυτο ρεκόρ πίστας για την κατηγορία!
Έτσι στον Αγώνα της Κυριακής ξεκίνησε με πλεονέκτημα και ήδη στον 2ο γύρο ήταν πρώτος, με ένα γκρουπ τριών οδηγών να τον ακολουθεί και να εκμεταλλεύεται το slipstrem για να περνάει τον Έλληνα οδηγός στις ευθείες, με τον Περιστερά να έχει την απάντησή του σχεδόν πάντα στο τελευταίο εσάκι της πίστας πριν τη γραμμή τερματισμού.

Οδήγησε την κούρσα στους 5 από τους 10 γύρους και στον τελευταίο γύρο έφτασε 2ος στη θέση που πάντα περνούσε μπροστά. Όμως ο Έλληνας οδηγός – από λάθος συννενόηση με την ομάδα και τον πίνακα που βλέπει τις πληροφορίες του Αγώνα – θεώρησε ότι ήταν ο προτελευταίος γύρος και άλλαξε τη γραμμή του, χωρίς να προσπεράσει, αφήνοντας και τους άλλους δύο που ακολουθούσαν να περάσουν, με σκοπό να τους περάσει στον “τελευταίο” γύρο. Με έκπληξη είδε τη σημαία τερματισμού να κυματίζει και τον ίδιο να βρίσκεται στην 4η θέση, σε έναν Αγώνα που φαινόταν ότι τον έχει υπό έλεγχο.
Το θετικό είναι ότι όλη η πίστα είδε την ταχύτητά του και παρά την απογοήτευσή του δέχτηκε τα συγχαρητήρια από όλες τις ομάδες του Ιταλικού Πρωταθλήματος.
Στη βαθμολογία του Πρωταθλήματος παρέμεινε στην 5η θέση, ενώ με νίκη θα είχε πάρει την 3η.

Alex De Angelis – Ιδιοκτήτης ομάδας Roc ‘n’ DeA

“Ο Γιάννης ήταν ταχύτατος και τις τρεις ημέρες του Αγώνα και όταν είδα στην τελευταία ενδιάμεση χρονομέτρηση ότι ήταν 2ος, θεώρησα ότι έχουμε κερδίσει τον Αγώνα, καθώς στην “Varianda Bassa”, σε κάθε γύρο έκανε εύκολα τις προσπεράσεις του. Όμως δεν έγινε η σωστή συννενόηση με αυτό που είδε στο pit board και με έκπληξη τον είδαμε να μην προσπερνά! Τέτοια λάθη έχουν γίνει πολλές φορές σε Αγώνες και είναι κρίμα για τον Γιάννη που άξιζε πέρα για πέρα τη νίκη. Του δίνω τα συγχαρητήρια και για τον πολύ καλό χρόνο που έκανε το Σάββατο και για την πρώτη του Pole Position φέτος”.

Γιάννης Περιστεράς – Οδηγός Roc ‘n’ DeA

“Από την Παρασκευή είχαμε με την ομάδα τις σωστές ρυθμίσεις για την Yamaha R7 και κατέβαζα χρόνο με άνεση. Το ρεκόρ πίστας ήταν μια θετική ένεση στην ψυχολογία μου και μπήκα στον Αγώνα με τη σιγουριά ότι μπορούσα να ακολουθήσω τη στρατηγική που είχαμε υπολογίσει. Όλα φαινόταν να πηγαίνουν καλά, μέχρι που έγινε το λάθος. Είναι κρίμα για την ομάδα, για τους βαθμούς που έχασα στο Πρωτάθλημα και για το ότι θα ήθελα να τελειώσω την αγωνιστική χρονιά στο CIV με νίκη. Ευχαριστώ όλους όσους με υποστήριξαν στη φετινή χρονιά και ιδιαίτερα τον πατέρα μου που έκανε τις θυσίες που χρειάζεται για να είμαστε εδώ, αφού δυστυχώς η βοήθεια που έχουμε από τους χορηγούς είναι πολύ μικρή. Ελπίζω σε κάτι καλύτερο για την επόμενη χρονιά”.

Την προσπάθεια υποστηρίζουν οι: @yamaha_racing_hellas @yamahamotorgreece @intramoto @caffe_kenon @le_greche @taserboys_euroclub @teamrocndea @tzortzopoulos_moto_fashion @karassulis_sa @mouratisgp @papastavrou_shops @extraproducts.tasoulis @rider.graphics @extraproducts.tasoulis @houseofwheelsofficial @sixtgr