Ο Χέιλ “καθάρισε” την ΑΕΚ που ξύπνησε αργά…

Η “Ένωση” ήταν απούσα από το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Δ. Τόφαλος”, έμεινε πίσω 19 πόντους και όταν επέστρεψε ήταν ήδη αργά, με τον Προμηθέα να παίρνει μία μεγάλη νίκη με 100-95. Φοβερή εμφάνιση από τον Αμερικανό γκαρντ των Πατρινών με 32 πόντους και 6 ασίστ.

To Προμηθέας – ΑΕΚ ήταν το μεγάλο παιχνίδι που ξεχώριζε από το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής της Basket League, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ ποιοτικές και να έχουν παρόμοιους στόχους. Οι γηπεδούχοι παραμένουν αήττητοι στην έδρα τους και με την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 7-2. Από την άλλη, η “Ένωση” παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας στη Basket League, έχοντας αγωνιστεί μακριά από το γήπεδό της απέναντι σε Ολυμπιακό, Άρη, Παναθηναϊκό και Προμηθέα και έπεσε πλέον στο 4-5.

Aπό νωρίς στο παιχνίδι ο Προμηθέας κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του, έχοντας σταθερά το προβάδισμα, με τον Ετσενίκε να κυριαρχεί στις πρώτες φάσεις κάτω από τις δύο ρακέτες. Στο 13-7 οι Πατρινοί στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Χέιλ, που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με εννέα πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στο +8 (26-18) κι αυτό ήταν μόνο η αρχή στο κυριαρχικό πρώτο ημίχρονο για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να τρέξουν ένα επιμέρους 33-22 στο δεύτερο δεκάλεπτο, που τους έφερε στο +19 (59-40) στο φινάλε του πρώτου μέρους της αναμέτρησης. Ο Κάουαν άργησε άλλα έκανε αισθητή την παρουσία του με συνεχόμενους πόντους και μαζί με τον Χέιλ οδήγησαν επιθετικά τους Πατρινούς, που σημείωσαν πέντε τρίποντα στο δεκάλεπτο αυτό, ανεβάζοντας κατακόρυφα τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 59-40, 78-67, 100-95