ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Νικηφόρο πέρασμα της Μπανταλόνα | “100άρισε” η Χαποέλ Τελ Αβίβ

Το EuroCup διανύει την 12η αγωνιστική του, προσφέροντας μας μερικές ακόμη αναμετρήσεις “πλούσιες” σε θέαμα, αλλά και σε ανατροπές, με υψηλά σκορ και φοβερές εμφανίσεις.

Γούλβς – Χουβεντούτ Μπανταλόνα 79-94

Οι “Λύκοι” φάνηκαν να ξεκινούν πιο πεισμωμένοι από τους φιλοξενούμενους, με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 20-15. Ωστόσο, η Μπανταλόνα δεν άφησε τους γηπεδούχους να απομακρυνθούν περισσότερο και μείωσαν πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε στο 43-41, με της Γουλβς να είναι στο +2.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, το ζύγι… άλλαξε πλευρά και η ισπανική ομάδα έφερε “τούμπα” το ματς, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 71-64. Ωστόσο, η τελευταία περίοδος ήταν η πιο επεισοδιακή από όλες. Πιο συγκεκριμένα, η Μπανταλόνα προηγήθηκε στο +15, με τελικό σκορ 94-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 43-41, 64-71, 79-94.

Χαποέλ Τελ Αβίβ – Βενέτσια 100-81

Η ιταλική ομάδα ξεκίνησε με ελάχιστα καλύτερο ρυθμό από ό,τι οι γηπεδούχοι, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 22-17. Ο ρυθμός έμεινε ελεγχόμενος από την πλευρά των φιλοξενούμενων, αφού το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με σκορ 47-41.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, η Χαποέλ Τελ Αβίβ έκανε το… μικρό της θαύμα, προσπερνώντας την Βενέτσια έναντι τριών πόντων, στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (68-65). Στο τέλος της ημέρας όμως, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν την διαφορά, στο πλαίσιο… χαοτικής απόστασης, αφού το παιχνίδι έληξε με τελικό σκορ 100-81.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 41-47, 68-65, 100-81.

Σλασκ Βρότσλαβ – Μπούντουτσνοστ 79-80

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην αρχή του παιχνιδιού, πράγμα το οποίο φάνηκε με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο “σταμάτησε” στο 22-15. Η Μπούντουτσνοστ όμως, όχι μόνο “έπιασε” την Σλασκ Βρότσλαβ στο σκορ, αλλά την προσπέρασε και για δύο πόντους (36-34) στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ και στην επιστροφή από τα αποδυτήρια, δημιουργώντας μία διαφορά τάξεως 8 πόντων με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (58-50). Στο ίδιο μοτίβο εκτυλίχθηκε και η τελευταία περίοδος, μέχρι που 1 λεπτό πριν το τέλος το ματς έγινε… ντέρμπι. Ωστόσο, η Μπούντουτσνοστ επικράτησε στον… πόντο (80-79).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 34-36, 50-58, 79-80.//ΓΚ