BANNER ME POS 1000x200px

Οι Ολλανδοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι και ήθελαν να επιβληθούν από τα πρώτα λεπτά, καταφέρνοντας να ανοίξουν το σκορ με “κεραυνό” του Σχάουτεν για το 1-0 στο 15΄. Σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση με τη μεγαλύτερη στιγμή των Πορτογάλων να καταγράφεται στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με την κεφαλιά του Ινάσιο να περνά λίγο άουτ.

Μοιρασιά στην Ολλανδία
(AP Photo)

Στο δεύτερο μέρος η Σπόρτινγκ προσπάθησε να ανεβάσει τις γραμμές της με σκοπό να ψάξει την ισοφάριση και οι Ολλανδοί από πλευράς του θέλησαν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Στο 56΄ η προσπάθεια του Ντε Γιόνγκ πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Σπόρτινγκ. Στο 70΄ οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική στιγμή με τον Τιλ να σουτάρει και τον Ίσραελ να αποκρούει εντυπωσιακά τη μπάλα. Στο 84′, οι φιλοξενούμενοι έκαναν το γέμισμα από τα αριστερά, ο Μπραγκάνσα πλάσαρε μέσα από την περιοχή και βρήκε δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-1.

ΓΚΟΛ: 15΄ Σχάουτεν / 84′ Μπραγκάνσα

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Πέτερ Μποζ): Μπενίτες, Ζούνιορ, Φλαμίνγκο, Μποσκάλι, Νταμς, Σχάουτεν, Τιλ, Σαλμπάρι, Μπακαγιόκο, Τίλμαν, Ντε Γιονγκ.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ (Ρούμπεν Αμορίμ): Ίσραελ, Ντεμπάστ, Ινάσιο, Ντιομαντέ, Κατάμο, Μορίτα, Χιούλμαντ, Σάντος, Τρινκάο, Κουέντα, Γιόκερες.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Champions League: