Με το… δεξί η Πορτογαλία | “Λευκή” ισοπαλία για τους πρωταθλητές Ευρώπης στο “Ράικο Μίσιτς”

Δανία – Ελβετία 1-0

Και οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 52ο λεπτό με τον Ελβέντι να δέχεται απευθείας κόκκινη κάρτα μετά από χρήση VAR. Οι Δανοί βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 72ο λεπτό με τον Βίντ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι πίεση των γηπεδούχων για γκολ ευοδώθηκε και στο 82ο λεπτό ο Ντόργκου πέρασε τον Κόμπελ και έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έμειναν με 9 παίκτες όταν στο 87ο λεπτό ο Τσάκα πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Ελβετοί προσπάθησαν να ισοφαρίσουν στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς επιτυχία με την Δανία να παίρνει το τρίποντο στην πρεμιέρα της στο Nations League.

Πορτογαλία – Κροατία 2-1

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Μόλις στο 7ο λεπτό ο Νταλότ με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0. Στο 22ο λεπτό ο Ρονάλντο εξαπέλυσε ένα πολύ δυνατό σουτ αλλά ο Λιβάκοβιτς του αρνήθηκε το τέρμα. Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η Κροατία έκανε την πρώτη της αξιοσημείωτη ευκαιρία. Ο Κράμαριτς έκανε το σουτ αλλά ο Κόστα του είπε «όχι». Τέσσερα λεπτά αργότερα στο Ντα Λουζ γράφτηκε ιστορία. Ο Μέντες έβγαλε την σέντρα ο Ρονάλντο πλάσαρε και έγραψε το 2-0. Αυτό ήταν και το 900 τέρμα του κορυφαίου Πορτογάλου σκόρερ στην καριέρα του. Στο 41ο λεπτό ο Νταλότ έστειλε και πάλι την μπάλα στα δίχτυα αλλά αυτή τη φορά στο λάθος τέρμα κάνοντας 2-1. Στο 44ο λεπτό οι Ίβηρες έφτασαν κοντά σε ακόμα ένα τέρμα όταν ο Νέτο έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.

(AP Photo)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πορτογάλοι παίζοντας ποδόσφαιρο σκοπιμότητας διαφύλαξαν το υπέρ τους 2-1 και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Nations League.

Σερβία – Ισπανία 0-0

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά μοιρασμένο με μια μεγάλη ευκαιρία για την κάθε ομάδα. Στο 33ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς έβγαλε μόνο του τον Γιόβιτς αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Ισπανοί απάντησαν στις ευκαιρίες με τον Ρουίζ να κάνει το σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο 45λεπτο οι Ισπανοί πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη αλλά στο σουτ του Γιαμάλ στο 75ο λεπτό ο Ραϊκοβίτς είχε απάντηση κρατώντας το “0” για την ομάδα του. Οι πρωταθλητές Ευρώπης προσπάθησαν να βρούνε το τέρμα που θα τους έδινε το τρίποντο αλλά οι Σέρβοι αμύνθηκαν σθεναρά κρατώντας το 0-0.

Με το… δεξί η Πορτογαλία | “Λευκή” ισοπαλία για τους πρωταθλητές Ευρώπης στο “Ράικο Μίσιτς”Με το… δεξί η Πορτογαλία | “Λευκή” ισοπαλία για τους πρωταθλητές Ευρώπης στο “Ράικο Μίσιτς”
(AP Photo)

Σκωτία – Πολωνία 2-3

Η Πολωνία ξεκίνησε με το δεξί στην αναμέτρηση, καθώς ο Σιμάνσκι με ένα άψογο τελείωμα έκανε το 1-0. Στο 23ο λεπτό ήρθε και η απάντηση από τους Σκωτσέζους με τον ΜαΚτόμινεϊ να κάνει το 1-1 αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι στην αρχή της φάσης. Στο 44ο λεπτό η Πολωνία κέρδισε πέναλτι την εκτέλεση ανέλαβε ο Λεβαντόφσκι που δεν λάθεψε και έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του γράφοντας το 2-0.

Οι Σκωτσέζοι μείωσαν στο σκορ στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν ο Γκίλμουρ πήρε το ριμπάουντ μέσα στην περιοχή και νίκησε τον Μπούκα κάνοντας το 2-1. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν την εις βάρος τους κατάσταση στο 77ο λεπτό με τον ΜακΤόμινεϊ να βρίσκει δίχτυα και να κάνει το 2-2. Οι Πολωνοί ωστόσο πήραν τη νίκη καθώς ο Ζαλέφσκι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης από τα 11 μέτρα έγραψε το τελικό 3-2. //ΝΚ