Με σκληρή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα πέρασε πάνω από την Πολωνία (highlights)

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τους Πολωνούς να είναι αυτοί που έλεγχαν την αναμέτρηση. Ο Μπαλτσερόφσκι έκανε αρκετά pick and roll με τον Πονίτκα, με τις περιστροφές της εθνικής να μην λειτουργούν ποτέ και το σκορ να εκτοξεύεται στο +10 (5-15). Ο Βασίλης Σπανούλης είδε τους Τολιόπουλο και Μήτογλου να είναι αρκετά άστοχοι πίσω από την γραμμή των 6,75, καθώς δεν υπήρχε λύση κοντά στο καλάθι. Τα λάθη στην άμυνα ανέβασαν το τέμπο των Πολωνών, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 8 πόντων, για το 27-19.

Στην δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη ανέβασαν ρυθμό, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στην επίθεση, καθώς κράτησαν χαμηλά την Πολωνία. Ο Παπαγιάννης έδειξε πως μπορεί να ηγηθεί είτε κοντά στο καλάθι, ακόμα και μακριά, ενώ ο Γουόκαπ είχε την μπαγκέτα του οργανωτή φτιάχνοντας τον ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το σκορ γύρισε λίγο πριν περάσουν τα τρία λεπτά, φτάνοντας στο 36-35. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφερα να έχουν την ίδια επαφή με το πρώτο δεκάλεπτο στο καλάθι και το ημίχρονο έκλεισε στο ημίχρονο στο +5 για την Ελλάδα με 46-41.

(INTIME)

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Ελλάδα έφτιαξε ακόμα μεγαλύτερη διαφορά με το +10 να είναι η μεγαλύτερη τιμή της (58-48). Εκεί όμως ήρθε το black out, με μια κόντρα του Μπαλτσερόφσκι να στέλνει τον Παπαγιάννη στα αποδυτήρια με αίματα στο πρόσωπο και το προβάδισμα να χάνεται από τους Έλληνες διεθνείς, καθώς αυτό μούδιασε το κλίμα και τον ρυθμό που είχε αναπτυχθεί στα πρώτα λεπτά. Η Πολωνία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 60-60 και να δώσει άγρια ομορφιά στην αναμέτρηση εν όψει και του τέταρτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Καλάθης ανέλαβε χρέη οργανωτή, με τον Σπανούλη να τον κρατάει στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 69-65. Ο Κουζέλογλου με δυο ακόμα βολές έκανε το 71-65 για την Ελλάδα, αναγκάζοντας τον Μίλιτσιτς να καλέσει time out για να μαζέψει τους παίκτες του. Ακόμα και όταν δυσκόλεψε η κατάσταση, η άμυνα έδωσε τις λύσεις, με το σκορ να κλείνει στο 78-73 και την Ελλάδα να παίρνει την πρώτη της νίκη στα φιλικά προετοιμασίας για το προολυμπιακό τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 46-41, 60-60, 78-73

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 7 (6 ασίστ), Λόυντζης 3 (1/4 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Μωραϊτης 3, Τολιόπουλος 12 (3), Καλάθης 8, Καλαϊτζάκης 8, Παπαγιάννης 12 (2), Χαραλαμπόπουλος 11 (3), Κουζέλογλου 2, Χουγκάζ 6 (1), Μήτογλου 6.

Πολωνία (Μίλιτσιτς): Αντρζέι, Μπαλτσερόφκσι 11 (1), Σοκολόφσκι 9 (2), Σλότερ 17 (3), Μίλισιτς 13 (12 ριμπάουντ), Μάζουρτζακ 2, Πονίντκα 9 (1), Εντζιεβά 6, Μπογούτσκι 2, Μίχαλακ 4, Ζολνιέρεβιτς, Νίζιολ.

Με σκληρή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα πέρασε πάνω από την Πολωνία (highlights)Με σκληρή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα πέρασε πάνω από την Πολωνία (highlights)