Με μαέστρο Μιλς η Αυστραλία μπήκε με το δεξί στον όμιλο

Ο αγώνας

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Λιλ, η Αυστραλία κατάφερε να πάρει τα ηνία με τον Μιλς και τον Γκίντεϊ να είναι αυτοί που είχαν πάρει την επιθετική μπαγκέτα. Σε καμία περίπτωση αυτό δεν άφησε την άμυνα των “boomers” να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο, καθώς περιόρισε αρκετά τον Λορένζο Μπράουν, με τον παίκτη του Παναθηναϊκού να είναι αρκετά άστοχος στα πρώτα λεπτά. Η Αυστραλία ήταν αρκετά εύστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 31 πόντους, με την άμυνα της να χαλαρώνει στα τελευταία λεπτά και την διαφορά από τους 14 πόντους στους 10, για τον 31-21.

Στην δεύτερη περίοδο η “Φούρια Ρόχα” ανεβάσε ρυθμούς, κατεβάζοντας την διαφορά στους 4 πόντους μετά από τρίποντα του Γιούλ και του Χουάντσο, καταφέρνοντας να επανέλθουν στο παιχνίδι. Τα νεύρα όμως δεν έλεγαν να περάσουν, με τον Γκαρούμπα να έχει έντονο διάλογο με τον Γκίντεϊ και έπειτα με τον Λαντέιλ. Οι παίκτες του Σκαριόλο δεν είχαν υπομονή στην επίθεση, ενώ είχαν κατεβάσει την διαφορά στους 8 πόντους. Μετά από τις οδηγίες του Σέρτζιο Σκαριόλο, οι Ισπανοί κατάφεραν να σφίξουν την άμυνα τους και να περιορίσουν την Αυστραλία στα μέσα του δεκαλέπτου. Το ημίχρονο έκλεισε στο 49-42 υπέρ της τυπικά γηπεδούχου Αυστραλίας μετά από ένα άκρως γεμάτο πρώτο μέρος.

Με μαέστρο Μιλς η Αυστραλία μπήκε με το δεξί στον  όμιλο
(AP Photo)

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό των τριπόντων, είτε άμεσων, είτε έμμεσων. Η Ισπανία συγκεντρώθηκε αμυντικά και προσπέρασε για πρώτη φορά με τον Γιουλ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων. Πάλι όμως οι “Boomers” ήταν έτοιμοι και βρήκαν πόντους μέσα από την κυκλοφορία της μπάλας και κυρίως από το pick n roll. Η ομάδα του Γκούρζιαν κράτησε την διαφορά της με το +9 και το 69-60 για να πάει στην τελευταία περίοδο με ένα προβάδισμα που θα μπορέσει να διαχειριστεί.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Πάτι Μιλς ήταν από τους πρωταγωνιστές της ομάδας της Αυστραλίας, καθώς όταν κόλλησε η ομάδα του ήταν εκεί για να δώσει όλες τις λύσεις στο σκοράρισμα και στην δημιουργία με συνεχόμενους πόντους. Η διαφορά έφτασε και στο -4 για την Ισπανία, αλλά και πάλι η Αυστραλία ξέσπασε και έφτασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Το τελικό σκορ έκλεισε στο 92-80, με την Αυστραλία να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι στο μεγαλύτερο μέρος του και την “Φούρια Ρόχα” να αναζητά μια νίκη στα επόμενα δυο παιχνίδια ώστε να έχει ελπίδες πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 49-42, 69-60, 92-80

Αυστραλία (Γκούρζιαν): Ντάνιελς, Γίντεϊ, Κέι, Λαντέιλ, Μιλς, Ντελαβεντόβα, Γρκιν, Ίνγκλς, Μάγκνεϊ, Ριθ, ΜακΒέιγκ

Ισπανία (Σκαριόλο): Αμπρίνες, Αλντάμα, Μπράουν, Ερνανάγκομεθ, Λόπεθ-Αροστέγκι, Μπριθουέλα, Ντίας, Φερνάντεθ, Γκαρούμπα, Ερνανγκόμεθ, Γιούλ, Πραντίγια

Με μαέστρο Μιλς η Αυστραλία μπήκε με το δεξί στον  όμιλοΜε μαέστρο Μιλς η Αυστραλία μπήκε με το δεξί στον  όμιλο