ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Με κυρίαρχο Σενγκέλια η Βίρτους

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, παίρνοντας τη νίκη με 87-79 κόντρα στην Φενέρμπαχτσε, φτάνοντας τις 7 νίκες στην διοργάνωση. Ο Γεωργιανός φόργουορντ σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Τρομερά γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά παραγωγικές. Στο 5′ η Φενέρμπαχτσε ήταν μπροστά στο σκορ με 16-9, με τον Μότλεϊ να κάνει… όργια και να σημειώνει 9 πόντους. Για την Μπολόνια, 3 είχε ο Μπελινέλι, ενώ από 2 έβαλαν οι Ντάνστον, Χάκετ και Σενγκέλια. Το τέμπο συνέχισε να είναι υψηλό, με τους Τούρκους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο συν 2, 27-25, με τον Μότλεϊ να σταματά στους 15 πόντους.

Ντέρμπι ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να κρατά το προβάδισμα της και να προηγείται με 5, 35-30 στο 14′ με πόντους των Καλάθη και Μαχμούτογλου. Η Βίρτους αντέδρασε και με πόντους των Λούντμπεργκ, Χάκετ και Ντόμπριτς πήρε προβάδισμα, 40-35 στο 17′. Με 5 πόντους του Γκούντουριτς και 2 του Μότλεϊ, οι Τούρκοι πήραν τα ηνία, 44-43. Το ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Μπελινέλι για το 46-44.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκε η Μπολόνια στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Ντόμπριτς να βάζει 7 πόντους και τους Σενγκέλια και Μπελινέλι από δύο και προηγήθηκε με 11 πόντους, 59-48 στο 25′. Σανλί, Γουίλμπεκιν και Καλάθης κατάφεραν να μειώσουν στους 5 για την Φενέρ, 60-55 στο 27′. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο συν 12 για την ομάδα του Μπάνκι, 70-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Βίρτους διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε για οκτώ λεπτά κρατώντας διψήφιο προβάδισμα. Η Φενέρμπαχτσε, δεν παράτησε το παιχνίδι και με καλάθια των Ντέιβις και Χέις μείωσε στους 6, 85-79. Τελικά η ομάδα του Μπάνκι πήρε μία σημαντική νίκη με 87-79.//Κ.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 46-44, 70-58, 87-79

Βίρτους Μπολόνια (Μπάνκι): Λούντμπεργκ 9 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπελινέλι 8 (2), Παγιόλα 2, Σμιθ 8 (2/6 τρίποντα), Ντόμπριτς 11 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Κέικοκ 10 (4/5 δίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σενγκέλια 15 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάκετ 14 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ασίστ), Ντάνστον 5, Αμπάς 5 (1)

Φενερμπαχτσέ (Ιτούδης): Μότλι 25 (12/17 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλμπεκιν 13 (1/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές), Σανλί 7 (3/3 δίποντα), Παπαγιάννης 2 (1/1 δίποντο, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά), Μαχμούτογλου 5 (1), Χέιζ-Ντέιβις 10 (3/9 σουτ), Γκούντουριτς 9 (2/8 σουτ), Καλάθης 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάνταρ, Σεστίνα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα για τη 10η αγωνιστική της Euroleague: