ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Με φόρα στα ημιτελικά η Αλ Νασρ

Με 5 γκολ φιλοδώρησε την Αλ Σαμπάμπ η ομάδα του Κριστιάνο Ρονάλντο στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Σαουδικής Αραβίας.

Στο γήπεδο “Κινγκ Φαντ” του Ριάντ αναμετρήθηκαν Αλ Σαμπάμπ και Αλ Νασρ για τον έναν από τους 4 προημιτελικούς του “King Cup of Champions”. Η παρέα του CR7 μπήκε ορεξάτη στην αναμέτρηση, καθώς στο 17ο λεπτό προηγήθηκε με τον Σέκο Φοφανά, ενώ μόλις 2’ νωρίτερα ο Γιανίκ Καράσκο γλίστρησε και έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ χάνοντας την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του από τα 11 μέτρα.

Στο 24’ ωστόσο ήρθε η απάντηση από τον Κάρλος Τζούνιορ για το 1-1, με τον Σαντιό Μανέ να σκοράρει άμεσα για το 2-1 και τον Αμπντουλραχμάν Γκαρίμπ να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του και να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 3-1.

Το δεύτερο μέρος βρήκε τον Κριστιάνο Ρονάλντο να προσθέτει και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ στο 74ο λεπτό, πετυχαίνοντας το 4-1 και το συνολικά 50ό του τέρμα μέσα στο 2023 με τις φανέλες των Αλ Νασρ και Εθνικής Πορτογαλίας. Αργότερα στο 90’, ο Χατάν Μπαχμπρί μείωσε σε 4-2 και ο Μοχάμεντ Μαράν υπέγραψε το τελικό 5-2 για την ομάδα του Λουίς Κάστρο. Το αποτέλεσμα αυτό έστειλε την Αλ Νασρ στα ημιτελικά του Κυπέλλου, εκεί όπου επίσης θα βρεθούν οι Αλ Χιλάλ και Αλ Καλίγ. Η πρώτη επικράτησε εύκολα κόντρα στην Αλ Τααβόν, με τους Μίτροβιτς, Μάλκομ και Μίκαελ να διαμορφώνουν το τελικό 3-0, ενώ η δεύτερη πήρε τη νίκη απέναντι στην Άμπχα με 2-1.

Το τελευταίο εισιτήριο των ημιτελικών θα δοθεί στις 19/12 όταν Αλ Ιτιχάντ και Αλ Φαϊσαλί θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο “King Salman Sport City Stadium”, σε μια αναμέτρηση που θα διεξαχθεί αργότερα σε σχέση με τις υπόλοιπες τρεις, διότι η ομάδα του Καρίμ Μπενζεμά λαμβάνει μέρος στο “FIFA Club World Cup”, του οποίου η σέντρα γίνεται σήμερα 12/12 στις 20:00.

Οι Σαουδάραβες πρόκειται να αντιμετωπίζουν την Όκλαντ Σίτι από τη Νέα Ζηλανδία στην πρώτη φάση της διοργάνωσης, στης οποίας τα ημιτελικά βρίσκονται ήδη οι Μάντσεστερ Σίτι και Φλουμινένσε. Ο νικητής της παραπάνω αναμέτρησης θα αντιμετωπίσει την Αλ Αχλί από την Αίγυπτο στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων.//ΠΜ