Με ανατροπές τα πρώτα τρίποντα για Άλκμααρ και Μπόντο Γκλιμτ που “σόκαρε” την Πόρτο

Άλκμααρ-Έλφσμποργκ 3-2

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 11ο λεπτό του αγώνα ο Κουάσεμ σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ μετά από χρήση του VAR. Οι Σουηδοί συνέχιζαν να πιέζουν και στο 23΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με ωραία ενέργεια. Η Άλκμααρ ανέβασε την απόδοση της μετά το ημίωρο του πρώτου μέρους και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια με τον Ρούμπεν Βαν Μπόμελ να εκμεταλλεύεται το λάθος του Πίτερσεν στο 44΄ για το 1-1. Με την επανέναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή ξανά με σκόρερ τον Βαν Μπόμελ στο 50΄, αλλά η Έλφσμποργκ κατάφερε να απαντήσει άμεσα και τρία λεπτά μετά ισοφάρισε με ωραία ενέργεια του Χέντλουντ. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι, ενώ στο 86΄ έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χόλεμν με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

(AP Photo)

Μπόντο Γκλιμτ-Πόρτο 3-2

Οι Πορτογάλοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ομοροντιόν σκόραρε για το 0-1 των φιλοξενούμενων. Οι Νορβηγοί κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα και στο 15΄ ο Χογκ έφερε το παιχνίδια στα ίσια με ωραίο σουτ. Στο 31΄το δυνατό σουτ του Σάλτνες απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντιόγκο Κόστα. Στο 40΄ οι γηπεδούχοι έκαναν την απόλυτη ανατροπή με τον Χάουγκε να πλασάρει ιδανικά τον τερματοφύλακα της Πόρτο για το 2-1. Στο 51΄ και με την επανέναρξη του δευτέρου μέρους η Μπόντο Γκλιμτ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να σημειώσουν και τρίτο τέρμα ξανά με τον Χάουγκε στο 62΄. Η Πόρτο το μόνο που κατάφερε είναι να μειώσει σε 3-2 στο 90΄ με τον Γκουλ να σκοράρει για τους Πορτογάλους, ενώ στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα το σκηνικό δεν άλλαξε με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν σπουδαίο τρίποντο.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής στην League Phase του Europa League: