“Λύγισε” στην παράταση τον “μαχητικό” Αιγέα και πήρε την πρόκριση η Καβάλα

BANNER ME POS 1000x200px

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας και ήλεγχαν την ρυθμό της αναμέτρησης, αλλά η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Αιγέα δεν άφησε περιθώρια στο πρώτο μέρος για να δεχθεί κάποιο τέρμα. Οι Πλωμαρίτες προσπαθούσαν να “χτυπήσουν” στην αντεπίθεση με σκοπό να κάνουν την ζημιά απέναντι σε μία ποιοτικότερη ομάδα, ανώτερης κατηγορίας και με υψηλότερο φυσικά μπάτζετ.

(INTIME)

Με την επανέναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 53΄ η Καβάλα μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Κασέμι να νικά τον Καλιαμπάκα για το 0-1. O Αιγέας δεν πτοήθηκε όμως και έψαξε την ισοφάριση, πετυχαίνοντας έξι λεπτά μετά το 1-1 με ωραία ενέργεια και τελείωμα του Παναγιώτη Χρυσάφη. Στα εναπομείναντα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στην παράταση με τους γηπεδούχους να στέκονται εξαιρετικά στο γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τελικά την πρόκριση στο 116ο λεπτό της παράτασης με τέρμα του Μάντιτς.

Η Καβάλα θα αντιμετωπίσει στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας τον Αστέρα Τρίπολης εντός έδρας και ο νικητής του ζευγαριού θα κοντραριστεί με την Ζάκυνθο για τους “16” του θεσμού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η αποστολή της Καβάλας έφτασε στο Πλωμάρι μέσω… Τουρκίας, καθώς λόγω των αυξημένων τιμών στα αεροπορικά εισιτήρια προτίμησε να πάει οδικώς μέχρι το Αϊβαλί στα μικρασιατικά παράλια και από εκεί με το δρομολόγιο της γραμμής στο νησί της Λέσβου, ενώ επισκέφτηκε και την Μονή του Αγίου Ραφαήλ για προσκύνημα.

Αιγέας Πλωμαρίου (Δημήτρης Γαβαλάς): Καλιαμπάκας, Τσιτσεκίδης, Σαρίκης, Βελούτσος, Κόμβος, Πρωτούλης Π., Καλαμποκάς, Χρυσάφης, Μπαλωμένος, Τοπάλι, Κλούρας.

Καβάλα (Νίκος Καραμπετάκης): Ιωαννίδης, Σμίλτος, Ίτσιος, Αναστασόπουλος, Δαλιανόπουλος, Μέτσε, Κασέμι, Ολιβέιρα, Πόποβιτς, Γκέκας, Μάντιτς.//Π.

“Λύγισε” στην παράταση τον “μαχητικό” Αιγέα και πήρε την πρόκριση η Καβάλα“Λύγισε” στην παράταση τον “μαχητικό” Αιγέα και πήρε την πρόκριση η Καβάλα