Κροατική… καταιγίδα “κατέπνιξε” τη Σλοβενία στον Πειραιά

Με τον σούπερ σταρ των Ντάλας Μάβερικς να βρίσκεται σε πολύ κακή μέρα, η Κροατία… πέρασε από πάνω από τους Σλοβένους στην πρεμιέρα του Α’ Ομίλου. Κάπως έτσι, η “Χρβάτσκα” ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου εκτός απροόπτου θα αποφύγει την Ελλάδα. Βέβαια, έχει ακόμα ένα παιχνίδι την Τετάρτη (3/7, 17:30, ΕΡΤ3) κόντρα στη Νέα Ζηλανδία. Εκεί με νίκη θα μπορέσει να… κλειδώσει και τυπικά την πρωτιά. Από την άλλη, η ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς θα χρειαστεί να επικρατήσει της χώρας της Ωκεανίας για να περάσει στους “4”.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Ίβιτσα Ζούμπατς με 18 πόντους (8/11 σουτ), 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 τάπα και 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Ντόντσιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ, κάνοντας το “triple-double” που τόσο πολύ ήθελε. Ωστόσο, σούταρε 8/23 εντός πεδιάς με 0/9 στα τρίποντα και 10/11 βολές. Τριπλός ήταν και ο Ντάριο Σάριτς με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Ο αγώνας

Τα πρώτα λεπτά δεν είχαν να παραθέσουν ούτε σπουδαίο θέαμα, αλλά ούτε και μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα. Οι Κροάτες βρήκαν γρήγορα πόντους κοντά στο καλάθι, με τον Σάριτς να είναι ο κύριος εκφραστής και να μαζεύει και κάποια φάουλ. Οι Σλοβένοι από την άλλη, αρκέστηκαν σε δύο συνεργασίες των Ντόντσιτς-Νίμπο κι έμειναν νωρίς πίσω στο σκορ (8-4, 3′). Ο Φιλίποβιτς στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στους δέκα (15-5, 5′) με πέντε συνεχόμενους πόντους. Το σύνολο του Σέκουλιτς… πληγώθηκε από την αστοχία του Ντόντσιτς που ξεκίνησε με 0/4 εντός πεδιάς ενώ στο εξάλεπτο είχε 1/6 (20-10). Ο σούπερ σταρ του NBA έκλεισε την περίοδο με 1/9, οι Ζούμπατς και Σάριτς είχαν 8 και 7 πόντους αντίστοιχα και οι Κροάτες πήγαν στον πάγκο τους με προβάδισμα 15 πόντων (31-16).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να έχουν μπει πολύ γρήγορα στο κλίμα του αγώνα, την ώρα που οι αντίπαλοί τους έδειχναν ανέτοιμοι. Ο Ντόντσιτς άρχισε να βρίσκει ρυθμό σιγά σιγά, κυρίως χάρη στα μπασίματα που έκανε προς το καλάθι, αλλά ταυτόχρονα ένιωσε και κάποιες ενοχλήσεις. Ταυτόχρονα, οι Κροάτες έβρισκαν σκορ ακόμα και με παίκτες όπως ο Νάκιτς και διατηρούσαν το προβάδισμά τους (36-22, 13′). Οι Σλοβένοι κρατήθηκαν κοντά (41-29, 15′) κυρίως χάρη στις βολές που έβαζαν, αλλά έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν στους εννιά με αμαρκάριστο τρίποντο του Τσάντσαρ. Για τη συγκεκριμένη εξέλιξη τιμωρήθηκαν με ένα επί μέρους 7-2 που επανάφερε τη διαφορά στους (48-31, 17′). Εν τέλει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον φωτεινό πίνακα να γράφει 54-41 και τον Ντόντσιτς 4/16 σουτ, αλλά να τον… σώζουν οι 8/9 ελεύθερες βολές.

(EUROKINISSI)

Η Σλοβενία μπήκε στο δεύτερο μέρος με ένα σερί 5-0 και με τον Ντόντσιτς να μοιάζει κεφάτος. Η Κροατία όμως απάντησε με ένα δικό της 9-0 για να επιστρέψει γρήγορα στο +17 (63-46). Οι Σμιθ-Ζούμπατς-Χεζόνια πήραν από το… χέρι τη “Χρβάτσκα” για να την οδηγήσουν για πρώτη φορά σε προβάδισμα 19 πόντων (67-48, 24′). Οι προσπάθειες των παικτών του Σέκουλιτς έβρισκαν συνεχώς σε… τοίχο, με τον Φιλίποβιτς να βάζει δύο τρίποντα στο 25′ και να κάνει το 67-53… 73-53 μέσα σε δευτερόλεπτα. Το ματς σιγά σιγά έμοιαζε να κρίνεται, όμως ένα απρόοπτο έδωσε νέο ενδιαφέρον. Ο λόγος για το πρόβλημα στο ένα από τα δύο χρονόμετρα στις μπασκέτες, το οποίο σταμάτησε να λειτουργεί 2:38 πριν τα 30′. Περίπου 20 λεπτά μετά ο αγώνας συνεχίστηκε, με το σκορ στο 81-60. Η Σλοβενία έμοιαζε πια να τα έχει… παρατήσει, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 93-68 εις βάρος της.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν προσφερόταν για σχολιασμό ή ιδιαίτερα συμπεράσματα. Τα περισσότερα μεγάλα ονόματα αποσύρθηκαν στους δύο πάγκους με το βλέμμα στη συνέχεια. Εξαίρεση αποτέλεσε ο Ντόντσιτς που έμεινε στο παρκέ έως το 37′ κυνηγώντας απεγνωσμένα το “triple-double” που τελικά πέτυχε. Πάντως, για κάθε ομάδα που συμμετέχει στο Προολυμπιακό Τουρνουά, μία ήττα δεν συνιστά πρόβλημα εφόσον κερδίσει το άλλο ματς του ομίλου. Με τη συμπλήρωση των 40′ ο φωτεινός πίνακας έγραφε 108-92 και κάπως έτσι η Κροατία αγκάλιασε την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 68-93, 92-108

Το πρόγραμμα και η βαθμολογία του Α’ Ομίλου του Προολυμπιακού Τουρνουά του Πειραιά: