“Καυτός” Χάαλαντ έστειλε τη Σίτι στην κορυφή

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 3-1 της Γουέστ Χαμ στο London Stadium για την 3η αγωνιστική της Premier League.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες αλλά και ολόκληρο το στάδιο τίμησαν τη μνήμη του Σβεν Γκόραν Έρικσον.

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν συναρπαστικό, με τη Σίτι να μπαίνει πολύ δυνατά και να ανοίγει το σκορ με τον Χάαλαντ στο 10ο λεπτό. Στη συνέχεια, ο Ντε Μπρόινε πρωταγωνίστησε σε δύο σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 14΄ανάγκασε σε τρομερή απόκρουση τον Αρεολά, με ένα εκπληκτικό, εμπνευσμένο σουτ που επιχείρησε από πλάγια και μακρινή θέση, ενώ στο 18΄ η προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι. Αφού η Γουέστ Χαμ γλύτωσε στις δύο αυτές περιπτώσεις, βρήκε άμεσα την ισοφάριση με αυτογκόλ του Ρούμπεν Ντίας στο 19΄.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα δεν πτοήθηκε, συνέχισε να πιέζει και να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο και στο 30΄ ανέκτησε το προβάδισμά της. Ύστερα από εξαιρετικό ομαδικό συνδυασμό γύρω από την περιοχή της Γουέστ Χαμ, ο Χάαλαντ εξαπέλυσε έναν κεραυνό, με τον Αρεολά να μην μπορεί να αντιδράσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Σίτι κατέβασε ελαφρώς τις στροφές της, ήλεγξε το ρυθμό έχοντας την μπάλα στα πόδια της, αλλά δεν απειλούσε με την ίδια συχνότητα. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήταν για τους γηπεδούχους, αφού ο Κούντους είχε δοκάρι στο 52ο λεπτό.

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ δεν είχε κλείσει ακόμα το λογαριασμό του και στο 84΄ υποδέχθηκε ιδανικά την πάσα του Νούνιες, με το τελείωμά του να καταλήγει στα δίχτυα του Φαμπιάνσκι, που είχε αντικαταστήσει τον Αρεολά. Με αυτόν τον τρόπο, ο Νορβηγός έφτασε τον εκπληκτικό αριθμό των 70 γκολ σε 69 συμμετοχές στην Premier League.

Στο 95΄, η Γουέστ Χαμ έφτασε μια ανάσα από τη μείωση του σκορ, αλλά το πλασέ του Σάμερβιλ απέκρουσε, εντυπωσιακά ο Έντερσον, με την μπάλα να βρίσκει και στο δοκάρι.

Γουέστ Χαμ: Αρεολά (46΄Φαμπιάνσκι), Γουάν-Μπισάκα, Κίλμαν, Μαυροπάνος, Έμερσον (71΄Τσούφαλ), Άλβαρεζ (77΄Σούτσεκ), Ροντρίγκεζ, Μπόουεν (86΄Σάμερβιλ), Παεκτά, Κούντους, Αντόνιο (71΄Φίλκρουγκ).

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γκβάρντιολ (88΄Γουόκερ), Ντίας, Ακάντζι, Κόβασιτς, Λιούις, Γκρίλις (73΄Νούνιες), Ντε Μπρόινε (88Άκέ), Σίλβα, Ντοκού (68΄Γκουντογκάν), Χάαλαντ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής στη Premier League: