Ηττήθηκε αλλά άφησε υποσχέσεις για το μέλλον ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μπεσίκτας

Η ενημέρωση του “ερυθρόλευκου” Ερασιτέχνη:

«Στο πρώτο πολύ δυνατό τεστ στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τη νέα σεζόν, η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, άφησε υποσχέσεις με την απόδοσή της στο φιλικό με τη Μπεσίκτας, παρά την οριακή ήττα με σκορ 63-68.  Απέναντι στην ισχυρή Τουρκική, ομάδα η οποία βρίσκεται σε πιο προχωρημένο βαθμό ετοιμότητας, αφού σε μια εβδομάδα ρίχνεται στη μάχη των προκριματικών της Ευρωλίγκας, καθώς αντιμετωπίζει την Γαλλική Λαντές, διεκδικώντας το εισιτήριο για την φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με δυο βασικές ελλείψεις.

(EUROKINISSI)

Συγκεκριμένα δεν αγωνίστηκαν η Αγγελική Νικολοπούλου και η Ρεμπέκα Τόμπιν με την Χέμπε να είναι επί της ουσίας η μοναδική ψηλή που αγωνίστηκε σε όλο το ματς, αφού η Πηλακούτα χρησιμοποιήθηκε μόλις δυο λεπτά καθώς δέχθηκε χτύπημα στον αυχένα και αποχώρησε στο 1ο δεκάλεπτο ενώ και η Σπυριδοπούλου αποχώρησε στα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, μετά από νέο χτύπημα.

Ηττήθηκε αλλά άφησε υποσχέσεις για το μέλλον ο Ολυμπιακός κόντρα στη ΜπεσίκταςΗττήθηκε αλλά άφησε υποσχέσεις για το μέλλον ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μπεσίκτας

Οι «ερυθρόλευκες» αν και έμειναν πίσω στο σκορ με -17, (19-36) 48,4 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος και ανέτρεψαν προσωρινά την κατάσταση για να προηγηθούν με 63-61, 2 λεπτά πριν το φινάλε. Πρώτη σκόρερ για λογαριασμό του Ολυμπιακού η Ράτζα με 16 πόντους ακολούθησε με 15 η Χριστινάκη και με 14 η Λάμπερτ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-13 και με τρίποντο της Ράτζα διαμορφώθηκε το 23-36 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Η Μπεσίκτας διατήρησε και στην 3η περίοδο το προβάδισμα φτάνοντας στο 40-50 στη λήξη του αλλά ο Ολυμπιακός ψαλίδισε τη διαφορά και στα μέσα της τελευταίας περιόδου, μετά το 52-57 (5:32), με ένα 6-0 σερί προσπέρασε με 58-57, ύστερα από προσπάθεια της Χριστινάκη. Η ίδια έγραψε στη συνέχεια το 60-59 και η Δίελα το 61-59 για να ακολουθήσει η ισοφάριση σε 61-61 στα 2:18. Η Χριστινάκη 1:59 πριν τη λήξη έβαλε ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού, γράφοντας το 63-61, όμως η Μπεσίκτας απάντησε με ένα 7-0 σερί για να φτάσει στην επικράτηση με το τελικό 63-68.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 23-36, 40-50, 63-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Λάμπερτ 14 (2), Χριστινάκη 15 (1), Ράτζα 16 (3), Σπυριδοπούλου 2, Χέμπε 6 (1), Κολλάτου, Σύρρα 2, Καρλάφτη 6 (2), Δίελα 2, Πηλακούτα, Αγραφιώτη, Κυριακούδη».//Π.