Η πανίσχυρη Χάποελ Τελ Αβίβ, κέρδισε με άνεση τον Άρη (highlights)

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους ήταν ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ Μπράιαν Ανγκόλα με 20 πόντους, με τον Μπρούνο Καμπόκλο να τον ακολουθεί με 16. Για τον Άρη ο Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους σημείωσε 17 πόντους, με τον Λευτέρη Μαντζούκα να προσθέτει 11.

Ο αγώνας

Στην πρώτη περίοδο η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν καταιγιστική, με τους Ανγκόλα, Μπέβερλι και Μότλεϊ να είναι άκρως παραγωγικοί σε αντίθεση με τους “κίτρινους”, που ψάχνονταν σε άμυνα κι επίθεση. Ο Καστρίτης έψαχνε ένα σχήμα, προκειμένου να σταματήσει την επίθεση των Ισραηλινών, ενώ τα εννέα λάθη έδειχναν, πως ο Άρης είχε πολλά να βελτιώσει. Η Χάποελ με 6/10 τρίποντα, έκλεισε την πρώτη περίοδο, προηγούμενη με 21 πόντους (14-35). Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό στη δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Δέδα να είναι εντυπωσιακή έξω από τα 6.75, με τον Άρη να προσπαθεί να παίξει άμυνα, όμως τα 9/16 τρίποντα (56%), έπαιξαν σημαίνοντα ρόλο για τη διαφορά στο σκορ. Ο Τολιόπουλος είχε μπλοκαριστεί για τα καλά από τον Μπέβερλι, ο Γούνμπερι προσπαθούσε να εγκλιματιστεί στη νέα του ομάδα του και το 28-60, αποτύπωνε τη διαφορά ποιότητας, ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Intime

Ο Άρης μπήκε στο παρκέ του “Nick Galis Hall”, αποφασισμένος να μειώσει τη διαφορά και να δείξει στην αντίπαλό του, πως δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Οι ΝτεTζούλιους, Μαντζούκας και Νόλεϊ έδωσαν πολλά στους “κίτρινους”, όμως η ευστοχία των Ισραηλινών από την περιφέρεια ήταν παροιμιώδης. Ο Καστρίτης δοκίμασε κι άμυνα ζώνης, που μπέρδεψε το σύνολο του Δέδα και το 55-78, σίγουρα έκανε τους γηπεδούχους χαρούμενους, αφού το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 27-18.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ένταση δεν έλειψε από τους παίκτες και των δύο ομάδων, με τον Ράγκλαντ να γλυτώνει την αποβολή με πέντε φάουλ. Ο Άρης με τον Χομπς έβγαλε ενέργεια στα μετόπισθεν, μείωσε σε 61-80, όμως ο Καμπόκλο με πέντε αναπάντητους πόντους, έκανε το 61-88. Στα τελευταία πέντε λεπτά οι δύο προπονητές, έκαναν πολλές αλλαγές, με το τελικό 72-100 να δίνει τη φιλική νίκη στη Χάποελ Τελ Αβίβ, που απέδειξε για ποιο λόγο θεωρείται το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του φετινού Eurocup.//ΔΜ

Τα δεκάλεπτα; 14-35, 28-60, 55-78, 72-100

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 2, Τολιόπουλος 8 (2), ΝτεΤζούλιους 17 (2), Χατζηδάκης 6, Μποχωρίδης 9 (2), Κλέι 5 (1), Γούντμπερι 5 (1), Ρόμπερτς 4, Χοτζ 3 (1), Μαντζούκας 11 (3)

ΧΑΠΟΕΛ (Δέδας): Μότλι 13, Ράγκλαντ 5(1), Παλάτιν 11 (2), Τίμορ, Ανγκόλα 20 (4), Μπλέιζερ 5 (1), Φόστερ 13 (3), Μπέβερλι 11 (3), Γουέινραϊτ 6, Καμπόκλο 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)