Η Νέα Ζηλανδία σόκαρε την Κροατία και έβαλε “φωτιά” στον Α’ όμιλο

Η Νέα Ζηλανδία έβαλε γερά θεμέλια πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Προολυμπιακού Τουρνουά και δείχνει πως δεν θ’ αποτελέσει “σάκο του μποξ” στο Group A. Κορυφαίοι για τους τυπικά φιλοξενούμενους ήταν οι Σέα Ίλι (18π.) και Κόρει Γουέμπστερ (21π.), ενώ για τους Κροάτες ο Ζούμπατς σημείωσε 29 πόντους, ενώ θετικοί, αλλά μοιραίοι αποδείχτηκαν οι Χεζόνια (16π.) και Σάριτς (19π.).

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν άκρως ανταγωνιστικοί στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, προσπαθώντας να τρέχουν το γήπεδο και να σουτάρουν από την περιφέρεια. Οι Κροάτες με πρωταγωνιστές τους Σάριτς και Ζούμπατς, οικοδόμησαν ένα προβάδισμα της τάξεως των οχτώ πόντων (18-10), όμως οι Λεάφα και Γουέμπστερ ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια και το 28-24, μας προϊδέαζε για ντέρμπι. Η “Χρβάτσκα” τα περίμενε όλα από την τριάδα Χεζόνια-Ζούμπατς-Σάριτς, όμως τα 6/8 τρίποντα της Νέας Ζηλανδίας, έκαναν τη διαφορά και το 29-28 ήταν δίκαιο σκορ.

Eurokinissi

Στα επόμενα δύο λεπτά η Νέα Ζηλανδία συνέχισε να κάνει γρήγορες επιθέσεις, όμως τα ποσταρίσματα των Σάριτς και Ζούμπατς, έδιναν στους Κροάτες πόντους και το 35-33, κρατούσε το ενδιαφέρον σε υψηλά επίπεδα. Ο ρυθμός του αγώνα είχε πέσει, ο Γουέτζελ έκανε καλή δουλειά πάνω στον Ζούμπατς και ο Ίλι με ένα άμεσο κι ένα έμμεσο τρίποντο, έγραψε το 35-41 (14′). Η αναμέτρηση βόλευε τους παίκτες του Κάμερον, ο Γουέεμπστερ είχε ανεβάσει την απόδοση του και το 42-50, ανάγκασε τον Σέζαρ να καλέσει τάιμ-άουτ. Η επιστροφή στο παρκέ του Χεζόνια, άλλαξε την Κροατία, καθώς ο φόργουορντ της Ρεάλ Μαδρίτης σκόραρε και δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του και το 60-55 του πρώτου ημιχρόνου, ήταν δική του “πινελιά”.

Η Νέα Ζηλανδία σόκαρε την Κροατία και έβαλε “φωτιά” στον Α’ όμιλοΗ Νέα Ζηλανδία σόκαρε την Κροατία και έβαλε “φωτιά” στον Α’ όμιλο
Eurokinissi

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους Νεοζηλανδούς να βρίσκουν το μπελά τους από τον Ζούμπατς, όμως όσο ήταν παραγωγικοί από το τρίποντο, τόσο έμεναν μέσα στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Ο Λεάφα ήταν ο καλύτερος δημιουργός για τους τυπικά φιλοξενούμενους, όμως στην άμυνα αποτελούσε μειονέκτημα, λόγω του ύψους του. Ο Ζούμπατς δεν είχε αντίπαλο, ο Χεζόνια προσπαθούσε να φθείρει τους κοντούς της Νέας Ζηλανδίας και το 79-74, ύστερα από 30 λεπτά, άφηνε όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά.

ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ 2024 / ΚΡΟΑΤΙΑ – ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Η Κροατία δεν σκόραρε τόσο εύκολα στην τελευταίο, όπως το ίδιο συνέβαινε και με τη Νέα Ζηλανδία. Οι άμυνες είχαν γίνει πρωταγωνίστριες στο παιχνίδι, με τον Χεζόνια να παίρνει συνεχόμενα ριμπάουντ και να ηρεμεί τους συμπαίκτες του. Η εμπειρία του Σάριτς “μίλησε” τις πιο κατάλληλες στιγμές και το 84-77 με πέντε λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης, έδωσε μία ανάσα στη “Χρβάτσκα”. To ποσοστό των παικτών του Κάμερον είχε πέσει στο 46%, όμως η προσωπικότητα των Γουέμπστερ, Λεάφα και Ίλι έφεραν το ματς στο 86-86. Ο τελευταίος πήρε όλες τις σωστές αποφάσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα, ενώ η Κροατία πνιγμένη από το άγχος της, ηττήθηκε με σκορ 90-86 και πλέον όλα είναι ανοιχτά για την πρώτη θέση του πρώτου ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 29-28, 58-55, 79-74, 86-90