Η Λίβερπουλ ξεκίνησε ιδανικά στην “εποχή Σλοτ”

Παρά τη μέτρια εμφάνισή της στο πρώτο μέρος, μία εντελώς διαφορετική Λίβερπουλ εμφανίστηκε στο δεύτερο. Αποτέλεσμα αυτού ήταν η απόλυτη κυριαρχία σε βάρος των νεοφώτιστων, αλλά κι εν τέλει η νίκη. Κάπως έτσι ήρθε το… ζητούμενο του πρώτου επίσημου αγώνα με τον Άρνε Σλοτ στην άκρη του πάγκου. Ο Κώστας Τσιμίκας αγωνίστηκε ως αλλαγή από το 79′ έως το φινάλε.

Ο αγώνας

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερα καλό ρυθμό. Η Λίβερπουλ δυσκολευόταν να κυριαρχήσει στο χορτάρι και οι νεοφώτιστοι δεν της επέτρεπαν να απειλήσει ιδιαίτερα. Παράλληλα, σχετικά μοιρασμένη ήταν και η κατοχή. Η καλύτερη στιγμή στο 45λεπτο ήρθε στο 41′ με μία κεφαλιά του Τουανζέμπε που πέρασε οριακά έξω από τα δοκάρια του Άλισον.

Η εικόνα του δεύτερου μέρους ήταν αισθητά διαφορετική. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν… φορτσάτοι από τα αποδυτήρια και απείλησαν με ένα σουτ του Σαλάχ στο 47′. Εν τέλει η λύση ήρθε στο 60′ κι ενώ αμέσως πριν ο διαιτητής είχε αρνηθεί πέναλτι στον Λουίς Ντίας. Ο Σαλάχ συνεργάστηκε με τον Ζότα, ο Πορτογάλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής κι άνοιξε το σκορ. Πέντε λεπτά αργότερα το προβάδισμα των παικτών του Σλοτ… διευρύνθηκε. Αυτήν τη φορά ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ ανέλαβε ρόλο εκτελεστή και νίκησε τον Γουόλτον για το 2-0. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, οι “κόκκινοι” κατέβασαν ταχύτητα, διαχειρίστηκαν την κατάσταση και πήραν το τρίποντο.

ΓΚΟΛ: – 60′ Ζότα, 65′ Σαλάχ
Κίτρινη: 6′ Βουλφέντεν, 13′ Χάτσινσον, 24′ Μπερνς – 90’+5′ Χάκπο
Κόκκινη:
Δοκάρι:
Stats: Ο Μοχάμεντ Σαλάχ πέτυχε το 9ο γκολ του σε πρεμιέρα σεζόν στην Premier League. Κάπως έτσι ξεπέρασε τους Γουέιν Ρούνεϊ, Φρανκ Λάμπαρτ και Άλαν Σίρερ που είχαν από οκτώ. | Ο Άρνε Σλοτ έγινε ο πρώτος προπονητής της Λίβερπουλ από το 1985, ο οποίος κερδίζει στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι στην Premier League. Ο προηγούμενος που είχε καταφέρει κάτι τέτοιο ήταν ο θρυλικός Κένι Νταλγκλίς.

Ίπσουϊτς (Κιέραν ΜακΚένα): Γουόλτον, Τουανζέμπε (74′ Σμόντικς), Βουλφέντεν, Γκριβς, Ντέιβις, Λουόνγκο (65′ Τέιλορ), Μόρσι, Μπερνς (57′ Τζόνσον), Χάτσινσον, Τσάπλιν (65′ Χάρνες), Ντέλαπ (74′ Αλ-Χαμάντι).

Λίβερπουλ (Άρνε Σλοτ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (76′ Μπράντλεϊ), Κουάνσα (46′ Κονατέ), Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (79′ Τσιμίκας), Χράφενμπερχ, Μακ Άλιστερ, Ντίας, Σαλάχ, Σομποσλάι, Ζότα (79′ Χάκπο).