ΕΣΠΑΕΣΠΑ

ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Η Ισπανία χόρεψε στην βροχή και έκλεισε ραντεβού με την Γερμανία (highlights)

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση στη Κολωνία ξεκίνησε με την Ισπανία να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, με την μπάλα να είναι στα πόδια της και τους Γεωργιανούς να περιμένουν στην εστία τους με σκοπό να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Απόπειρες έγιναν αλλά καμία από αυτές σε πρώτο χρόνο δεν ευδοκίμησαν. Στο 18ο λεπτό η Γεωργία βγήκε μπροστά και με μια σέντρα του Κακαμπάτζε, ο Λε Νορμάντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουνάι Σιμόν για το 1-0 της τυπικά φιλοξενούμενης ομάδας. Η “Φούρια Ρόχα” εκνευρίστηκε, κάνοντας πολλά φάουλ και κυρίως στην ανάπτυξη της ήταν αρκετά βιαστική. Ο Ντε Λα Φουέντε ανέβασε την πίεση, με τους παίκτες του να ψάχνουν τον τρόπο να διασπάσουν την άμυνα του Σανιόλ κυρίως με κάθετες πάσες μέσα στην περιοχή. Αυτό δεν λειτούργησε και έτσι από μια ωραία ανάπτυξη που έκαναν, ο Γουίλιαμς πάσαρε εκτός περιοχής στον Ρόδρι και εκείνος με ένα σουτ που πέρασε μέσα από πολλά σώματα, νίκησε τον Μαμαρντασβίλι για την ισοφάριση της Ισπανίας στο 39ο λεπτό με το 1-1 να είναι και το τελικό σκορ.

Η Ισπανία χόρεψε στην βροχή και έκλεισε ραντεβού  με την Γερμανία (highlights)
(AP Photo)

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ισπανία κατάφερε να βρει το γκολ της ανατροπής με τον Φαμπιάν Ρουίθ στο 51ο λεπτό, καθώς πήρε την κεφαλιά ανάμεσα από τα σέντερ μπακ της Γεωργίας για να εκτελέσει τον Μαμαρντασβίλι για το 2-1. Η Γεωργία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση αλλά δεν είχε πολλές ανάσες και αυτό φάνηκε σε κάθε κόντρα και διεκδίκηση που είχε με τους παίκτες της Ιβηρικής. Ο Ντε Λα Φουέντε έκανε διαχείριση, κρατώντας σε χαμηλό τέμπο τον ρυθμό και το σύνολο του είχε την μπάλα στα πόδια του, με τους παίκτες του Σανιόλ να κυνηγάνε σε όλο το ματς την μπάλα. Η άμυνα τους είχε αρκετά κενά, με την “Φούρια Ρόχα” να απειλεί κυρίως κάθετα με τον Γουίλιαμς και τον Γιαμάλ. Η Ισπανία κατάφερε να σκοράρει και τρίτη φορά με τον Γουίλιμς να νικάει όλη την αριστερή πλευρά της Γεωργίας, με το σουτ να βρίσκει τον ουρανό της εστίας των φιλοξενούμενων για το 3-1. Ο χορός των γκολ δεν είχε σταματήσει εκεί, διότι ο Όλμο στο να χρίζεται σκόρερ για το 4-1 στο 83ο λεπτό το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

ΓΚΟΛ: 39′ Ρόδρι, 51′ Ρουίθ, 75′ Γουίλιαμς, 83′ Όλμο – 18′ Λε Νορμάντ (αυτογκόλ)
Κίτρινες: 44′ Μοράτα –