Η Ηλιούπολη “λύγισε” την Παναχαϊκή και πήρε σπουδαία νίκη

BANNER ME POS 1000x200px

Οι γηπεδούχοι έκαναν φανταστικό πρώτο μέρος και από νωρίς έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη με φοβερό σουτ του Μαυρία από πλάγια θέση μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Η Ηλιούπολη έχασε μοναδική ευκαιρία για να σημειώσει και δεύτερο τέρμα, αλλά η κεφαλιά του Βασιλούδη σταμάτησε στο δοκάρι του Στογιάνοβιτς στο 22΄. Οι Πατρινοί κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Ντε Τομάς να πλασάρει ιδανικά μετά από σέντρα που προηγήθηκε από τα αριστερά. Στη φάση του γκολ σημειώθηκε μεγάλη ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών και των ανθρώπων των δύο ομάδων για μη τήρηση του fair play, καθώς ο Μαριάνοβιτς της Ηλιούπολης βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο τραυματισμένος.

(EUROKINISSI)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν ξανά το προβάδισμα με κοντινό σουτ στη κίνηση από τον Βασιλούδη στο 62΄ για το 2-1. Ο Μάνος σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά στο 86΄, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα η Παναχαϊκή πίεσε τα καρέ της Ηλιούπολης ψάχνοντας την ισοφάριση, αλλά οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν πολύ σωστά καταφέρνοντας να πανηγυρίσουν το τρίποντο.

Ηλιούπολη (Παπαβασιλείου): Ντόκιτς, Καρανίκας (59′ Πολίτης), Να’α, Πολυχρόνης (59′ Κρέτσι), Μαριάνοβιτς, Λάμτσε, Βασιλούδης (74′ Μπλαντένοβιτς), Θωμαΐδης, Αλμέιδα (89′ Πατάπης), Μαυριάς, Αλεξόπουλος (59′ Μάνος).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Στογιάνοβιτς, Πανάγου, Λυμπεράκης, Ζαμόρα (72′ Πολέτο), Μπαξεβάνος, Ζέκχοφ (78′ Κοζορώνης), Ρόβας (78′ Μαδριγάλ), Νίλι, Λεσάι (59′ Τραορέ), Ντε Τόμας, Παπατόλιος (59′ Καραγιάννης).

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής του Α’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2: