Η Γιουνάιτεντ επικράτησε άνετα της Σαουθάμπτον αν και τα… χρειάστηκε

Τα χρειάστηκε κόντρα στους “Αγίους” η ομάδα του Τεν Χαγκ για το πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης αλλά ο Ονάνα κράτησε το μηδέν και οι Ντε Λιχτ (που αναδείχτηκε και παίκτης του αγώνα) Ράσφορντ και Γκαρνάτσο βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα δίνοντας στην ομάδα τους τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, σε ένα παιχνίδι που το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Τεν Χαγκ. Στο 8ο μόλις λεπτό ο Ντίμπλινγκ έκανε σουτ από την άκρη της περιοχής αλλά ο Ονάνα με μια φανταστική απόκρουση του αρνήθηκε το γκολ. Στο 15ο λεπτό η Γιουνάιτεντ απάντησε στις ευκαιρίες αλλά στην προσπάθεια του Ζίρκζεϊ ο Ράμσντεϊλ είχε απάντηση. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Νταλότ έκανε ένα αδέξιο μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή και οι Άγιοι κέρδισαν πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Άρτσερ αλλά ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας βγήκε νικητής στη μονομαχία και κράτησε το “0” για την ομάδα του. Στο 35ο λεπτό στο “Saint Mary’s Stadium” ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου έκανε για ακόμα μια φορά την εμφάνιση του. Ο Φερνάντες έκανε τη σέντρα ο Ντε Λιχτ πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής νίκησε τον αντίπαλο κίπερ και έγραψε το 1-0 για τους κόκκινους διάβολους. Στο 41ο λεπτό ο Ράσφορντ έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων, όταν βγήκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Ράμσεντεϊλ αλλά ο άλλοτε κίπερ της Άρσεναλ είχε απάντηση. Στιγμές αργότερα ωστόσο ο Άγγλος εξτρέμ πήρε το αίμα του πίσω με πλασέ από το ύψος της περιοχής γράφοντας το 2-0.

(AP Photo)

Στην επιστροφή τους από τα αποδυτήρια η Γιουνάιτεντ έχοντας το υπέρ της 2-0 διαφύλαξε το σκορ παγώνοντας τη ροή του αγώνα. Τα πράγματα για τους γηπεδούχους δυσκόλεψαν ανυπέρβλητα όταν ο Στέφενς δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα. Οι “κόκκινοι διάβολοι” έχοντας το υπέρ τους σκορ αλλά και το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν αντιμετώπισαν προβλήματα και πήραν το δεύτερο τους τρίποντο στη Premier League. Μάλιστα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Γκαρνάτσο μετά από τρομερή πάσα του Κασεμίρο έγραψε το τελικό 3-0.

Γκολ: / 35′ Ντε Λίχτ, 41′ Ράσφορντ, 90+6′ Γκαρνάτσο
Κίτρινες: 71′ Κορνε / 26′ Μεϊνού, 57′ Νταλότ, 68′ Φερνάντες, 75′ Μαγκουάιρ
Κόκκινες: / 79′ Στέφενς
Δοκάρι:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ονάνα, Μαζράουϊ (74′ Μαγκουάιρ), Ντε Λιχτ (87′ Κασεμίρο), Μαρτίνες (77′ Έβανς), Νταλότ, Έρικσεν (74′ Ουγκάρτε), Μαϊνού, Ντιαλό, Φερνάντες, Ράσφορντ (73′ Γκαρνάτσο), Ζίρκζεϊ

Σαουθάμπτον: Ράμσντεϊλ, Σουγκαβάρα, Μπέντναρεκ, Στέφενς, Ντίμπλινγκ (63′ Λαλάνα), Φερνάντες, Ντάουνς, Ουγκοσουκβού (64′ Κορνέ), Γουόλκερ-Πίτερς, Μπρέρετον (64′ Φρέιζερ), Άρτσερ (62′ Στιούαρτ)