Η επιστροφή, το… χρέος και το ξεκίνημα

Οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας το ευρωπαϊκό στέμμα, οφείλουν για έναν επιπλέον λόγο να παρουσιάσουν μία ανάλογη εικόνα απόψε στο “Groupama Stadium” . Κι έχουν κι ένα παραπάνω κίνητρο, λόγω του αντιπάλου τους. Οι δύο προηγούμενες επισκέψεις τους στο Λιόν, τους είχαν «πληγώσει» για διαφορετικούς λόγους. Το 2000, στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, προκρίνονταν με ισοπαλία ή νίκη. Αποκλείστηκαν χάνοντας 1-0, με το εκτός έδρας γκολ της Λιόν στο ΟΑΚΑ, όταν ο συγχωρεμένος Φοέ είχε μειώσει στο ΟΑΚΑ στο 88’, μετά τα γκολ των Οφορίκουε και Ζιοβάνι από το πρώτο ημίχρονο. Τότε, είχαν και την καταδικαστική διαιτησία του Αυστριακού Μπένκο, στην τελευταία του χρονιά ως ρέφερι.Το 2005, ξανά στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, πάλι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, ισοφάρισαν στο 84’ με τον Καφέ, φτάνοντας πολύ κοντά στην ισοπαλία και ηττήθηκαν στο 88’ με το γκολ του Γκοβού.

(INTIME)

Και στα δύο αυτά ματς δέχθηκαν γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο. Κι όποιος είδε τον τελευταίο αγώνα της Λιόν με την Μαρσέιγ, δεν πρέπει να σταθεί μόνον στην ήττα της και μάλιστα με τον τρόπο που αυτή ήρθε στο τέλος, αλλά στο πως έπαιξε. Και στο πως μπήκε στο παιχνίδι. Μπορεί να απέκτησε στα πρώτα λεπτά αριθμητικό πλεονέκτημα, αλλά ήταν καταιγιστική, «έπνιξε» την Μαρσέιγ και μπορούσε άνετα να προηγηθεί 2-0 στο ημίχρονο (έχασε και πέναλτι). Η Λιόν έτρεξε πολύ, πίεσε ψηλά, κέρδιζε με δύναμη τις μονομαχίες και το ίδιο θα επιχειρήσει να κάνει κι απόψε. Πλήρωσε τελικά την αστοχία της, αλλά και την ευκολία με την οποία δέχθηκε γκολ. Ειδικά αυτό που έγινε στο φινάλε, έδειξε και την έλλειψη συγκέντρωσης, αφού ισοφάρισε στις καθυστερήσεις και το 2-3 έγινε 20 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα!

Ο Πιέρ Σαζ είναι πιθανό να κάνει ροτέισον κι αυτό να επηρεάσει την εικόνα της ομάδας του, αλλά δύσκολα θα αλλάξει και η στρατηγική του, για γρήγορο και δυνατό παιχνίδι από το πρώτο λεπτό, κάτι που σημαίνει ότι ανάλογα πρέπει να μπει στο γήπεδο και ο Ολυμπιακός για να διεκδικήσει αποτέλεσμα.

BANNER 300X250