Η “εφτάψυχη” Εθνική έμεινε… ζωντανή στο κυνήγι πρόκρισης (highlights)

arr9qyle47vgl973ra1a.webp.webp.webp

Ο αγώνας

Σκληρές ήταν οι άμυνες στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μόλις ένα καλάθι. Η Ελλάδα ξεκίνησε καλά από την περιφέρεια και με τρίποντα των Γουόκαπ και Καλάθη έκανε το 8-2. Τα “καγκουρό” άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση και με τους Λαντέιλ και Μιλς να σκοράρουν μείωσαν στους 2, 11-9. Ο Αντετοκούνμπο έκανε… όργια και με τέσσερις διαδοχικούς πόντους έδωσε αέρα 6 πόντων στην Ελλάδα, 15-9. Ο “Greek Freak” έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και η… γαλανόλευκη συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο για το 21-14 στο 6′. H Αυστραλία με ΜακΒέι, Μιλς και Γκίντι να σκοράρουν έτρεξε ένα επιμέρους 6-2, μειώνοντας σε 23-20 στο 9′. Με δύο βολές του Τολιόπουλου και τρεις του Γκίντι, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 25-24 υπέρ της Ελλάδας.

Με ένα γρήγορο 11-0 ξεκίνησε το παιχνίδι η Ελλάδα με τρίποντο του Μήτογλου και πόντους των Τολιόπουλου, Γιάννη και Γουόκαπ για το 36-24. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν ασταμάτητη και με νέο τρίποντο του Γουόκαπ,, έφτασε την διαφορά στους 15, 39-24. Τα “καγκουρό” προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και με τους Κέι και Λαντέιλ να σκοράρουν από κοντά μείωσαν στους 11, 39-28. Με την αύρα του “Greek Freak” που είχε φτάσει στους 13 πόντους και τον Ντίνο Μήτογλου να οργιάζει η Ελλάδα έκανε το 46-30. Η “Επίσημη Αγαπημένη” πραγματοποιούσε τεράστια εμφάνιση, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17, 50-33. Παρά το γεγονός πως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε στο πάγκο για να ξεκουραστεί τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, η Εθνική κράτησε την διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια στο συν 17, 53-36.

fiba.basketball

Η Ελλάδα δεν κράτησε τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, αλλά την καλή της άμυνα και μετά από πέντε λεπτά είχε δεχτεί μόλις 7 πόντους για το 59-43. Τα “καγκουρό” προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους και με κύριο εκφραστή τον Λαντέιλ που σημείωσε συνεχόμενα καλάθια, μείωσαν στους 12, 59-47. Ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο ξεκόλλησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα για το 62-47, αλλά η απάντηση ήταν άμεση για την Αυστραλία με τρίποντο του Ντελαβεντόβα για το 62-50. Η “Επίσημη Αγαπημένη” στην τελευταία της επίθεση δεν μπόρεσε να βρει σκορ με τον Τολιόπουλο, με το 62-50 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

H Αυστραλία μπήκε αποφασισμένη να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι το τέλος και με ένα 5-0 σερί μείωσε στους 7, 62-55. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πήρε το… όπλο του από την περίμετρο για το 65-55 δίνοντας και πάλι ανάσα στην “γαλανόλευκη”. Οι “κίτρινοι” παρόλο που η Εθνική δεν έχανε το μεγάλο για τα δεδομένα προβάδισμα της, με Ντάνιελς και ΜακΓκνέι μείωσε στους 7, 69-62, στο 33′. O Μιλς με νέο τρίποντο έκανε το 69-65. Η Ελλάδα είχε ασύλληπτα ζητήματα στην επίθεση και η Αυστραλία με Λαντέιλ και Μιλς μείωσε στους 2, 71-69. Ο Τολιόπουλος έβαλε τεράστιο τρίποντο για το 74-69, δύο λεπτά για το τέλος του αγώνα. Η “Επίσημη Αγαπημένη” βρήκε νέο τρίποντο με τον Γουόκαπ και έκανε το 77-70. Τελικώς η Ελλάδα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 77-71 και πλέον αναμένει τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να δει αν θα προκριθεί στην οκτάδα των Ολυμπιακών Αγώνων.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς 11 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκίντι 9 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλς 13 (2/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκριν, Ντελαβεντόβα 3 (1), Έξουμ 6 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάνταλ 17 (7/10 δίποντα, 3/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κέι 6 (3/7 δίποντα), ΜακΒέι 3 (1), Μάγκνεϊ 3, Ριθ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 18 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Μωραΐτης, Τολιόπουλος 13 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλάθης 7 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2 (7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 1 (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 20 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 13 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)