Η Αυστρία υπέταξε την Πολωνία και… αγγίζει την πρόκριση (highlights)

Η Αυστρία έδειξε για άλλη μία φορά πολύ καλά αγωνιστικά δείγματα και κόντρα στην κατώτερη Πολωνία κατάφερε να επικρατήσει. Πλέον, έχει τρεις πόντους και θετικό goal average, με αποτέλεσμα να είναι μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στη φάση των “16” του Euro2024, έστω και ως τρίτη. Από την άλλη, η αντίπαλός της ναι μεν δεν έχει τεθεί μαθηματικά εκτός, αλλά οι ελπίδες τις είναι ελάχιστες.

Ο αγώνας

Οι Αυστριακοί πατούσαν… καλύτερα στο χορτάρι στα πρώτα λεπτά. Το γεγονός αυτό κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν μόλις στο 9′, όταν μετά από μία σέντρα του Εμουένε από τα δεξιά, ο Τράουνερ πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και νίκησε τον Σέζνι για το 1-0. Οι Πολωνοί επιχείρησαν να αντιδράσουν και είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζαλέφσκι στο 18′, όμως το τελείωμά του από κοντά ήταν πολύ άστοχο. Όσο περνούσε η ώρα όμως έπαιρναν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Κάπως έτσι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 30′, όταν μετά από μία φάση διαρκείας ο Πιόντεκ εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 39′ ο Ζάμπιτσερ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν βγήκε τετ α τετ, αλλά δεν νίκησε τον πορτιέρε της Γιουβέντους. Τρία λεπτά αργότερα απείλησε ξανά με ωραίο μακρινό σουτ που πέρασε οριακά άουτ.

(AP Photo)

Οι παίκτες του Πρόμπιερζ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψουν την κατάσταση. Λίγο πριν το 60′ μπήκε ως αλλαγή και ο αμφίβολος Λεβαντόφσκι. Ωστόσο, στο 67′ οι Αυστριακοί προηγήθηκαν εκ νέου, με τον Μπαουμγκάρτνερ να βγαίνει τετ α τετ με τον Σέζνι και να τον νικά για το 2-1. Ο Σφιντέρσκι είχε μία εξαιρετική στιγμή δύο λεπτά αργότερα, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2-2. Ο εκνευρισμός της ομάδας του όμως ήταν εμφανής, με το σύνολο του Ράνγκνικ να το εκμεταλλεύεται. Στο 77′ ο Ζάμπιτσερ βγήκε απέναντι από τον Σέζνι και αφού τον πέρασε ανατράπηκε, κερδίζοντας πέναλτι. Ο Αρναούτοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΓΚΟΛ: 30′ Πιόντεκ – 9′ Τράουνερ, 67′ Μπαουμγκάρτνερ, 78′ Αρναούτοβιτς (πεν.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Σλιζ, 62′ Μόντερ 64′ Λεβαντόφσκι, 77′ Σέζνι – 56′ Βίμερ, 70′ Αρναούτοβιτς
ΚΟΚΚΙΝΗ: –
ΔΟΚΑΡΙ:
STATS: Αυτή ήταν η πρώτη φορά που η Αυστρία νίκησε την Πολωνία, σε σύνολο έξι επίσημων συναντήσεων για προκριματικά και μεγάλες διοργανώσεις.

Πολωνία (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Σέζνι, Μπεντνάρεκ, Νταβιντόβιτς, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Πιοτρόφσκι (46′ Μόντερ), Ζαλέφσκι, Σλιζ (75′ Γκροσίτσκι), Μπούκσα (60′ Σφιντέρσκι), Ζιελίνσκι (87′ Ουρμπάνσκι), Πιόντεκ (60′ Λεβαντόφσκι).

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Εμουένε (63′ Πρας), Τράουνερ, Λίνχαρτ, Πος, Ζάιβαλντ, Γκρίλιτς (46′ Βίμερ), Λάιμερ, Μπαουμγκάρτνερ (81′ Σμιντ), Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς (81′ Γκρέγκοριτς).

4. Πολωνία 0β. (1-4)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.//A.

Η Αυστρία υπέταξε την Πολωνία και… αγγίζει την πρόκριση (highlights)Η Αυστρία υπέταξε την Πολωνία και… αγγίζει την πρόκριση (highlights)