Η Αυστρία… σόκαρε την Ολλανδία και κέρδισε τον όμιλο-φωτιά

Ο αγώνας

Οι Αυστριακοί πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Αυτό το γεγονός το εκμεταλλεύτηκαν μόλις στο 6′, όταν μετά από ένα γύρισμα του Αρναούτοβιτς, ο Μάλεν έστειλε κατά λάθος την μπάλα στα δίχτυα του Φερμπρούχεν. Στο 23′ ο Μάλεν άγγιξε την ισοφάριση, όταν βγήκε σε τετ α τετ με τον Πετζ, όμως το τελείωμά του ήταν κακό. Στο 38′ παραλίγο να σκοράρει ξανά η ομάδα του Ράνγκνικ, όμως ο Φερμπρούχεν είπε τριπλό όχι στους Ζάμπιτσερ, Γκρίλιτς και Αρναούτοβιτς.

(AP Photo)

Οι Ολλανδοί βγήκαν με… φόρα από τα αποδυτήρια και ισοφάρισαν μόλις στο 47′ με τον Χάκπο, μετά από εξαιρετική δημιουργία του Σίμονς. Ωστόσο, η Αυστρία απάντησε 12 λεπτά αργότερα, όταν ο Γκρίλιτς σέντραρε από τα αριστερά και ο Σμιντ έπιασε μία εξαιρετική κεφαλιά για να κάνει το 2-1. Το σύνολο του Κούμαν πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 75′ έφερε το ματς στα ίσα με τον Ντεπάι, μετά από κεφαλιά-ασίστ του Βέχορστ. Τα γκολ όμως δεν σταμάτησαν εκεί, μιας και πέντε λεπτά αργότερα οι Αυστριακοί προηγήθηκαν για τρίτη φορά, με τον Μπαουμγκάρτνερ να τροφοδοτεί τον Ζάμπιτσερ και εκείνον να νικάει τον Φερμπρούχεν. Το 3-2 έμεινε έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, με την Αυστρία να κατακτάει την κορυφή του ομίλου.

ΓΚΟΛ: 47′ Χάκπο, 75′ Ντεπάι – 6′ Μάλεν (αυτ.), 59′ Σμιντ, 80′ Ζάμπιτσερ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – 32′ Πος, 33′ Βίμερ, 90’+4′ Κουέρφελντ
ΚΟΚΚΙΝΗ: – / –
ΔΟΚΑΡΙ: – / –
STATS: Τα δύο τρίτα (18/27) των αυτογκόλ που έχουν επιτευχθεί σε Euro έχουν επιτευχθεί στις δύο τελευταίε εκδόσεις του. Έντεκα στο σύνολο στο Euro2020, ενώ αυτό που πέτυχε ο Μάλεν ήταν το έβδομο στο Euro2024.

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Χερτράουντα, Ντε Φρέι, Φαν Ντάικ, Ακέ (66′ Φαν Ντε Φεν), Ρέιντερς (66′ Βεϊνάλντουμ), Σχούτεν, Φέρμαν (34′ Σίμονς), Μάλεν (72′ Βέχορστ), Χάκπο, Ντεπάι

Αυστρία (Ραλφ Ράνγκνικ): Πετζ, Πρας, Λίνχαρτ (64′ Κουέρφελντ), Βόμπερ, Πος, Σέιβαλντ, Γκρίλιτς (64′ Λάιμερ), Ζάμπιτσερ, Σμιντ (90’+2′ Βέιμαν), Βίμερ (64′ Μπαουμγκάρντνερ), Αρναούτοβιτς (78′ Γκρέγκοριτς)

4. Πολωνία 1β. (2-5)

*Στην περίπτωση ισοβαθμίας, το 1ο κριτήριο που καθορίζει την τελική κατάταξη είναι οι αγώνες μεταξύ των ομάδων. Το 2ο κριτήριο είναι τα συνολικά τέρματα.//Α.